Планинските преходи са приятен начин да прекарате уикенд или просто ден от отпуската си далеч от шума и мръсния въздух в града, да се насладите на спиращи дъха гледки, да създадете нови приятелства, откриете съмишленици и да релаксирате по начин, който ще презареди и тялото, и душата ви. Никога не следва да забравяте обаче, че планината е колкото полезна и вълшебно красива, толкова и опасна. И това важи за всеки месец от годината, макар опасността да е по-висока през студените месеци. При организирани преходи в планината трябва да знаете както какво да носите, така и какви правила за безопасност да спазвате.
Какво да носите със себе си при организирани преходи в планината?
1. Задължително вземете връхна дреха. Дори да е 40 градуса в града. Никога не знаете какво може да се случи. Времето в планината и по високите места е динамично, а вечер температурите падат по такива, които са сравними с тези в късна есен. Има местенца, на които и през август може да мечтаете за яке и камина. Връхната дреха трябва да е плътна, но лека, за да не ви натежава.
2. Дъждобранът може да ви звучи като крайно излишен, но се оказва, че това далеч не е така. В планината бурите не са рядкост. Има леки дъждобрани, прибрани в кутийки не по-големи от ключодържатели. Тънки са, но ще ви свършат идеална за целта работа. Снабдете се с такъв и го сложете в раницата.
Знаете ли какво е славянското име на Стара планина?
3. Аптечка за първа помощ. Е, добре де, кислородна вода, спирт, лепенка и бинт са достатъчни. По време на организирани преходи в планината не е изключено някой да се нарани или одраска и да бъде доволен, че катери планините именно с вас
4. Кремът против слънчево изгаряне е нещо, което почти всички забравят, когато събират багажа си за преход. Високо в планината слънцето е най-близо до вас и може да причини изгаряне, сравнимо с това от цял ден, прекаран на горещия пясък на морския бряг. Ако опаковката ви е голяма, отсипете малко в празна от друг козметичен продукт, но не се лишавайте от слънцезащита. В случай, че трудно виждате при силно слънце, сложете и кутията си със слънчеви очила.
5. Тениска и клин за преобличане – всичко се случва, фенерче и запалка или кибрит са други важни вещи, без които да не тръгвате на организирани преходи в планината.
6. В случай, че имате алергия или подозирате такава, вземете комплект за първа помощ при тежки алергични реакции.
7. Кафе и захар – едното е за душата, а другото – ако ви падне кръвната захар и ви прималее от дългия преход.
Знаете ли коя е най-дългата планина в света?
Правила за безопасност при организирани преходи в планината
1. Отдайте се на това вълнуващо приключение, ако сте здрави и се чувствате добре. В случай, че скоро сте преминали през заболяване или че имате обострено хронично, по-добре релаксирайте по друг начин и не тръгвайте на организирани преходи в планината. Планината дава сила и живот, но преходът натоварва организма и може да бъде невъзможен или крайно изтощителен за определени заболявания и в периоди на възстановяване.
2. Изберете група, съобразена с вашия опит и възможности при организирани преходи в планината. Ако сте начинаещи, а преходът е на планинари с огромен опит, ще ви е трудно да ги следвате.
3. Не тръгвайте сами. Организираните преходи в планината са по-безопасни. Следвайте стриктно указанията и не се отделяйте от групата, за да не се изгубите – нещо, което е твърде вероятно в планината и твърде опасно.
4. Не пренебрегвайте избора на дрехи и обувки за прехода. Ясно е, че следва да са спортни, но това далеч не е достатъчно. Планинарите с опит препоръчват обувките да не са с тънка подметка, да са високи над глезена, за да пазят крака от травми, да са с грайфери и да са повече от удобни. Никога не предприемайте организирани преходи в планината с нови обувки, които не сте изпробвали и разтъпкали в парка например. По отношение на дрехите дългите крачоли са най-безопасни, тъй като ще ви предпазят от змии и кърлежи.
5. Следвайте стриктно указанията на водача и проявете самодисциплина при организирани преходи в планината
6. Ако се изгубите, правилният път е надолу. Така по-лесно ще стигнете до шосе, път, село, река или друго място, което да ви помогне.
7. Заредете телефона си и пазете батерията му. Важно е да имате записани номера за помощ и на планинската служба, не разчитайте, че ги има в интернет, в планината може и да нямате обхват.
8. Запознайте се с правилата за безопасност при гръмотевична буря – къде да застанете, какво да избягвате, кои предмети да са далеч от вас – има достатъчно информация онлайн, която може да спаси живота ви.
Не пропускайте прясна вода, нещо за хапване, доброто си настроение и… усмивката. Приятно да ви е!