Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво е влиянието на диетата при хронична умора?

31 юли 2024, 08:45 часа

Синдромът на хроничната умора (СХУ) е сложно и изтощително състояние, характеризиращо се с изключителна умора, която не се подобрява с почивка и се влошава при физическа или умствена активност. Диетата играе решаваща роля в справянето със CFS, като оказва влияние върху енергийните нива, имунната функция и цялостното благосъстояние.

Хранителни дефицити и нива на енергия

Един от основните начини, по които диетата влияе върху хроничната умора, е чрез въздействието ѝ върху енергийните нива. Хранителните дефицити, особено на витамини и минерали като витамини от група В, магнезий и желязо, могат да изострят умората. Витамините от група В са от съществено значение за производството на енергия и техният недостиг може да доведе до намаляване на енергийните нива.

Недостигът на желязо може да причини анемия, която е добре известен фактор за умора. По подобен начин магнезият е от решаващо значение за мускулната функция и производството на енергия; ниските му нива могат да доведат до мускулна слабост и умора.

Лекар: Ако усещате това, значи страдате от синдром на хроничната умора

Регулиране на кръвната захар

Диетата влияе и върху регулирането на кръвната захар, което е от решаващо значение за устойчивите нива на енергия. Консумацията на храна с високо съдържание на рафинирани захари и въглехидрати може да доведе до скокове на кръвната захар, последвани от спадове, което води до колебания в енергийните нива и повишена умора.

Диета, която включва сложни въглехидрати, фибри, протеини и здравословни мазнини, може да помогне за стабилизиране на нивата на кръвната захар и да осигури по-постоянно снабдяване с енергия.

Възпаление и имунна функция

Смята се, че хроничното възпаление е фактор, допринасящ за СХУ, а диетата оказва значително влияние върху възпалението. Диетата с високо съдържание на преработени храни, трансмазнини и захари може да стимулира възпалението, като потенциално влошава симптомите на CFS. Обратно, противовъзпалителната диета, богата на плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, мазна риба, ядки и семена, може да помогне за намаляване на възпалението. Омега-3 мастните киселини, които се съдържат в мазната риба и лененото семе, са особено известни със своите противовъзпалителни свойства.

Здраве на червата

Чревният микробиом също играе жизненоважна роля за цялостното здраве и справянето с умората. Лошото здраве на червата може да доведе до състояние, известно като "пропускливи черва", при което лигавицата на червата става пропусклива, което позволява на токсините да навлязат в кръвния поток и потенциално да предизвикат системно възпаление и умора.

Лекар обясни какво е синдром на хроничната умора и има ли лечение

Диетите с високо съдържание на фибри, пребиотици и пробиотици поддържат здравословен чревен микробиом. Ферментиралите храни като кисело мляко, кефир и кисело зеле, както и разнообразните плодове и зеленчуци, могат да помогнат за поддържане на здравето на червата и потенциално да намалят умората.

Хидратация

Адекватната хидратация е друг критичен фактор. Дехидратацията може да предизвика симптоми, подобни на хроничната умора, включително главоболие, летаргия и намалена концентрация. Пиенето на достатъчно вода и консумирането на хидратиращи храни като плодове и зеленчуци може да помогне за смекчаване на тези симптоми.

Елиминационни диети

Някои хора със СХУ могат да се възползват от елиминационни диети, за да установят хранителна чувствителност или непоносимост, които биха могли да допринесат за симптомите им. Често срещани са глутенът, млечните продукти и изкуствените добавки. Идентифицирането и премахването на тези храни от диетата понякога може да доведе до значително подобряване на енергийните нива и цялостното благосъстояние.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес