Живеем заобиколени от информация, плакати, текстове, реклами, социални мрежи, телевизия... стимули, още стимули и разсейващи фактори. Може да ни се случи пред такова количество информация да се наситим и да не сме в състояние да се концентрираме, когато наистина имаме нужда от това. Тогава се питаме какво трябва да направим, когато не можем да се концентрираме?
Изправен пред голям брой стимули, нашият мозък е в непрекъсната активност, на повърхностно сензорно ниво, така че способността му да навлезе в по-дълбоко ниво на концентрация може да бъде засегната или може да се нуждае от серия от идеални условия, за да настъпи тя.
Самата концентрация е състояние на съзнанието, способността, която имаме да оптимизираме функционирането на нашата когнитивна равнина. Също така се разбира като капацитета за обработка и способността да поддържаме това внимание за определено време.
Защо не можем да се концентрираме?
За да сме фокусирани, трябва да положим когнитивно усилие, което понякога в зависимост от нашето душевно състояние и сценария около нас, ще бъде по-лесно или по-трудно за постигане. Ограничението в концентрацията може да се дължи на специфични причини или на проблеми, с които трябва да живеем непрекъснато.
Ето защо, ако забележите, че ви е трудно да се концентрирате или го забележите в децата си, или в приятел или роднина, първото нещо е да помислите за причината, която може да генерира тази липса на концентрация.
След като причината е установена, ако смятате, че тя отнема от качеството ви на живот и пречи на вашето лично развитие, можете да приложите тези препоръки на практика:
- Ако не можете да се концентрирате, защото имате твърде много неща наум, използвайте план или направете списък с нещата, които трябва да направите. Тогава по-маловажните неща ще излязат от главата ви и можете да спрете да мислите за тях.
- Почивайте си добре и закусвайте добре!
- Помислете за практикуване на медитация, било то йога или друга дисциплина. Това ще ви помогне да намалите нивата на стрес и също така ще ви помогне да подготвите ума си, за да можете да се концентрирате по-дълго и с по-добро качество.
- Търсете своите ТОП моменти, за да вършите онези задачи, които включват най-много умствени усилия. Всички имаме своя ТОП момент през целия ден. Той е точно този, в който имаме най-много енергия!
- Създайте подходяща среда, когато трябва да се концентрирате. Опитайте се да се обградите със спокойна, чиста и светла среда.
Ако въпреки всичко това видите, че сте обсебени от нещо, което не ви позволява да се концентрирате върху други неща или чувствате, че в главата ви е пълна бъркотия, че сте загубили способността си да учите или да работите, не трябва да изпадате в паника! Не се колебайте да се поставите в ръцете на професионалист.