Кръстопът е място, където два, три, а понякога и повече пътища се пресичат на едно място. Тук се пресичат пътищата на хиляди автомобили и пешеходци.
Видове кръстовища: четирипътни, Т-образни, Х-образни, Y-образни, многостранни квадратни кръстовища.
Кръстовищата се делят на нерегулирани и регулирани. Редът на движение се определя от светофари или контролер - то се счита за регулирано.
Кръстовищата са опасни участъци от улици и пътища, в градовете върху тях се натрупват голям брой превозни средства и пешеходци. За да могат пешеходците безопасно да пресекат улица или път на кръстовище, а автомобилът да го премине безопасно, е необходимо да се организира контрол на движението. За да направите това, последователността на преминаване и пресичане на кръстовища е установена така, че пешеходците и превозните средства, движещи се в различни посоки, да не се смесват, да не пресичат пътя едновременно.
Прелезите се делят на регулирани и нерегулирани. Движението по регулираните се регулира с пътна сигнализация или команди на регулировчика.
Липсата на приоритетни знаци показва, че това е кръстовище на еквивалентни пътища, а за да преминете, трябва да използвате правилото „престрояване отдясно“.
Новите правила за тротинетките - какво трябва да знаете
Обратно, наличието на знаци, например „Дайте път“, „Движението без спиране е забранено“ или подходящи маркировки показват, че един път е основен по отношение на другия.
Независимо от вида на кръстовището, отговорното място за преминаване е неговият център.
Как може велосипедист, завивайки наляво (където такава маневра е разрешена), да мине през центъра на кръстовището - да го заобиколи отляво или отдясно?
Всъщност от другата посока може да се извърши точно същата маневра. Съгласно Правилата изпълнението на десния завой трябва да се извършва възможно най-близо до дясната страна на пътя, а наляво - по произволен начин, с оглед пълното пресичане на целия път.
Всъщност има две възможности. Ако пътят, по който завивате, има няколко ленти за движение, тогава левият завой трябва да се извърши по следния начин:
Престройте се отляво на кръстовището, като се опитате да излезете от кръстовището веднага в най-дясната лента. И ако кръстовището е от тесни пътища, тогава по-безопасно е да завиете наляво по най-краткия път, оставяйки центъра на кръстовището отдясно - ще бъде по-трудно да преминете превозно средство с голям радиус на завой по друг начин.
Правилата за движение през зимата и глобите, ако не ги спазваме
Велосипедистите трябва да спазват един вид пресичане на кръстовища, въз основа на изискванията по Правилата:
- когато завивате наляво или правите обратен завой, дайте път на превозни средства, идващи от противоположната посока направо или наляво;
- когато завивате надясно или наляво, дайте път на пешеходците, пресичащи платното, в което завивате, както и на други велосипедисти, преминаващи през това платно по велосипедната алея;
- дават път на трамвая, като едновременно с него имат право на движение;
- не отивайте на кръстовището, ако зад него се е образувало задръстване, което може да ви принуди да спрете по средата на пътя, тоест в зоната на кръстовището, и да попречи на движението на други превозни средства.
Независимо от броя на лентите, велосипедистът има право да премине през кръстовището в посока напред и вдясно. Трябва да се помни, че ляв завой без слизане от велосипеда може да се направи само от посоката на пътя, където има само една лента.