Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви са симптомите на бясно куче

31 март 2022, 09:20 часа

Думата "бяс" е синоним, който характеризира яростното, неадекватно поведение на хора или животни. Това езиково явление има корени и произхожда от медицината. Реално бясът е страшно заболяване, което е опасно, както за представителите на фауната, така и за хората. Това е древна болест, добре позната на учените от цял ​​свят.

Бясът се причинява от агресивен РНК вирус от семейството на рабдовирусите. Инфекцията засяга нервната система и винаги е фатална. Няма лек за това заболяване.

Бяс при кучета - симптоми и признаци

Рабдовирусът може да зарази всички топлокръвни животни и птици. В списъка на жертвите му може да попаднат:

диви: лисици, вълци, миещи мечки, глигани, таралежи, катерици, зайци и др.;

селскостопански: коне, магарета, крави, овце, кози, прасета, зайци и др.;

домашни кучета, котки, хамстери и др.;

птици: диви и селскостопански;

Хора.

Заболяването е широко разпространено в целия свят

Изключение правят островните държави Япония, Австралия и Обединеното кралство. Тази ситуация се обяснява с факта, че там дълго време се предприемат планирани превантивни мерки на държавно ниво, за да се предотврати разпространението на инфекция. В рамките на държавната програма са ваксинирани домашни и диви животни, а броят на лицата, които биха могли да носят вируса е изкуствено намален. За най-уязвими страни днес се считат страните от Азия и Африка, където слабото ниво на икономическо развитие на държавите невинаги позволяват ефективна превенция.

Симптоми на бяс при кучета

Всяко заболяване има своите прояви. Те се наричат ​​симптоми (клинични признаци). Симптомите на бяс се появяват само известно време, след заразяването. Ето, защо е много лесно да пропуснете заболяването в ранните етапи. Основната опасност се крие във факта, че животното става заразно веднага, след заразяването, тоест преди проявата на клиничната картина.

Важно:

Наличието на вирус в тялото не може да се определи чрез конвенционални лабораторни изследвания по време на инкубационния период. Имунната система не го вижда в този момент и следователно не дава адекватен имунен отговор.

Основните функции

Симптомите, описани по-долу, могат да бъдат, както единични, така и да се проявяват в комплекс. Типични признаци на бяс:

промяна в поведението. По същия начин може да бъде:

обич;

апатия;

тревожност;

агресия;

загуба на апетит;

повишено слюноотделяне;

еднократно или многократно повръщане;

неконтролируемо прозяване;

дрезгав лай, преминаващ в пронизителен вой;

желанието да се ядат негодни за консумация предмети;

парализа на крайниците.

Всички горепосочени симптоми могат да се наблюдават при редица други заболявания. Ето, защо е много важно да знаете специфичните признаци, които показват, че кучето е заразено с вируса на бяс.

Как се проявява бяс при кучета

В началото на заболяването не са изключени ухапвания, които стават източник на инфекция за четириног приятел. Патологичният процес преминава последователно, през няколко етапа. Те са, следните:

инкубационен период;

продромална фаза;

етапът на пика на клиничните признаци е разделен на 2 етапа:

маниакална (възбуда);

паралитичен.

Интересен факт:

Появата на страх от вода (хидрофобия) при бяс е мит. Кучетата изпитват силна жажда. Колкото по-напред напредва смъртоносната болест, толкова по-трудно им е да преглъщат вода. Те могат да пият само в малки количества, много течности се пръскат около купата, вода се излива от устата. Това създава впечатление, че животното се страхува от водата. Невъзможността за нормално преглъщане е причинена от дисфункция на централната нервна система, неизправност в мозъка. Поради такива патологични нарушения се появява обилно слюноотделяне, което също е свързано с нарушение във функцията на преглъщане.

В заключение:

Не забравяйте, че бясът е опасен и за хората. Не подценявайте значението на това заболяване, погрижете се за здравето си и живота на вашия домашен любимец.

Ваксинирайте кучето си незабавно

Първата ваксинация се препоръчва за кученца на 8-9 седмици, последвана от реваксинация, след 3-4 седмици. В бъдеще ваксинацията трябва да се извършва ежегодно.

Ваксинираното животно е 98% защитено от инфекция!

Ако вашето куче е било ухапано или проявява някой от симптомите, описани в тази статия, незабавно се свържете с ветеринарен лекар. Само квалифициран специалист ще може да диагностицира бяс и да го разграничи от други заболявания, които са сходни по симптоми, като менингит и енцефаломиелит.

Екатерина Георгиева
Екатерина Георгиева Отговорен редактор
Новините днес