Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви са предимствата и недостатъците на късното раждане

12 юли 2021, 20:50 часа

От гледна точка на съвременната медицина "късно раждане" е първото раждане на жена над 30 години. Обаче в средата на миналия век жените, които са родили първото си дете след 24 години, са били наричани от официалната медицина „възрастни”. Тогава границите се изместиха и днес идеалната възраст за раждането на първото дете се счита не за 18-22, а за 20-27 години.

Този избор изглежда спорен за мнозина, но си заслужава уважение, защото майката се движи от чувството за отговорност към бъдещото бебе. Сред лекарите няма консенсус дали това е добро или лошо. От една страна, много се говори за факта, че колкото по-възрастна е една жена, толкова по-трудно й е да роди здраво дете. От друга страна е съвсем очевидно, че в по-голямата си част възрастните майки са много по-отговорни при планирането на бременността, при раждането и отглеждането на дете.

Предимства на късното раждане

Що се отнася до предимствата на късното раждане, трябва да се признае, че след 30-годишна възраст детето обикновено се отглежда не само от майката, но и от бащата. От една страна, това се дължи на факта, че човек след 35 години е много по-привързан към семейството си.

Що се отнася до самата жена, дете след 30 години се ражда, като правило, в резултат на планирана бременност. Жена на тази възраст се отнася към желаното дете не като тежест, а като голяма радост, обръща му много повече внимание, време и енергия. Тогава, когато детето порасне и узрее, тази майка, по силата на своя опит и мъдрост, ще бъде по-търпелива, ще може да различи основното от второстепенното.

Доказано е също така, че ако физиологично оптималното време за раждане настъпи на около 22-годишна възраст, тогава психологически и емоционално жената става готова за майчинство около десет години по-късно, тоест само на 30-35 години.

Зрелите жени приемат не само бебето си сериозно, но и бременността и раждането. Те планират бременност, постоянно посещават лекар и спазват всички негови препоръки.

Недостатъци на късното раждане

На първо място, това се дължи на факта, че, както казахме, късното раждане не представлява проблем за здравата жена и има все по-малко здрави жени на възраст 30-40 години. До четиридесетгодишна възраст жената обикновено има няколко хронични заболявания.

Освен това след 30-40 години рискът от извънматочна бременност се увеличава, заплахата от наследствени заболявания, хромозомни аномалии на плода става по-висока. Това са сериозни показатели, които не бива да се отхвърлят. Синдромът на Даун се появява по-често при първото късно дете, родено от майка след 35 години.

По време на късна бременност и късно раждане различни усложнения се появяват по-често, отколкото в по-млада възраст. Това се дължи на недостатъчно производство на хормони, с труден ход на бременността, с тъканни промени. Сред най-честите усложнения са преждевременна или следсрочна бременност, токсикоза през втората половина на бременността, преждевременно отделяне на околоплодната течност, слабост на раждането.

Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес