Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви са предимствата и недостатъците на късното раждане

12 юли 2021, 20:50 часа

От гледна точка на съвременната медицина "късно раждане" е първото раждане на жена над 30 години. Обаче в средата на миналия век жените, които са родили първото си дете след 24 години, са били наричани от официалната медицина „възрастни”. Тогава границите се изместиха и днес идеалната възраст за раждането на първото дете се счита не за 18-22, а за 20-27 години.

Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им

Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех

Този избор изглежда спорен за мнозина, но си заслужава уважение, защото майката се движи от чувството за отговорност към бъдещото бебе. Сред лекарите няма консенсус дали това е добро или лошо. От една страна, много се говори за факта, че колкото по-възрастна е една жена, толкова по-трудно й е да роди здраво дете. От друга страна е съвсем очевидно, че в по-голямата си част възрастните майки са много по-отговорни при планирането на бременността, при раждането и отглеждането на дете.

Предимства на късното раждане

Що се отнася до предимствата на късното раждане, трябва да се признае, че след 30-годишна възраст детето обикновено се отглежда не само от майката, но и от бащата. От една страна, това се дължи на факта, че човек след 35 години е много по-привързан към семейството си.

Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова

Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира

Що се отнася до самата жена, дете след 30 години се ражда, като правило, в резултат на планирана бременност. Жена на тази възраст се отнася към желаното дете не като тежест, а като голяма радост, обръща му много повече внимание, време и енергия. Тогава, когато детето порасне и узрее, тази майка, по силата на своя опит и мъдрост, ще бъде по-търпелива, ще може да различи основното от второстепенното.

Доказано е също така, че ако физиологично оптималното време за раждане настъпи на около 22-годишна възраст, тогава психологически и емоционално жената става готова за майчинство около десет години по-късно, тоест само на 30-35 години.

Зрелите жени приемат не само бебето си сериозно, но и бременността и раждането. Те планират бременност, постоянно посещават лекар и спазват всички негови препоръки.

Недостатъци на късното раждане

Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си

Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави

На първо място, това се дължи на факта, че, както казахме, късното раждане не представлява проблем за здравата жена и има все по-малко здрави жени на възраст 30-40 години. До четиридесетгодишна възраст жената обикновено има няколко хронични заболявания.

Освен това след 30-40 години рискът от извънматочна бременност се увеличава, заплахата от наследствени заболявания, хромозомни аномалии на плода става по-висока. Това са сериозни показатели, които не бива да се отхвърлят. Синдромът на Даун се появява по-често при първото късно дете, родено от майка след 35 години.

По време на късна бременност и късно раждане различни усложнения се появяват по-често, отколкото в по-млада възраст. Това се дължи на недостатъчно производство на хормони, с труден ход на бременността, с тъканни промени. Сред най-честите усложнения са преждевременна или следсрочна бременност, токсикоза през втората половина на бременността, преждевременно отделяне на околоплодната течност, слабост на раждането.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес