За жалост никой от нас не може да остане вечно млад, енергичен и красив. С всяко десетилетие промените, които настъпват в организма ни, стават все по-видими както за нас, така и за околните. И не само на външен вид. Има много фактори, които повлияват колко бързо да се развива процеса на стареене, като най-основните са начин на живот, гени, храна, грижа за себе си и за психическото здраве, физическа активност и др.
Нека обаче видим кои са базовите промени, настъпващи с нарастването на десетилетията:
От 20 до 30-годишна възраст
Между 22 и 26 години скелетът на човек спира да се развива и расте. Но това не означава, че на тялото ни не са му нужни калций и витамин D. Още на тази възраст започва и забавянето на обмена на вещества, така че е време да помислим дали да продължим да се храним нездравословно. Индексът на телесната маса не бива да превишава 25, като долната референтна стойност е 18,5.
До 30 години вероятно ще станем и по-“мъдри”, тъй като поникват мъдреците - но при някои хора е възможно въобще да няма зародиш на такива.
Никога не пропускайте това хранене и за седмица ще усетите огромна промяна
От 30 до 40-годишна възраст
Между 30 и 40 години е важно да се обърне внимание на физическото здраве. Отделяйте си време за спорт, за да поддържате костите плътни, тонуса на мускулите добър и да избегнете затлъстяването.
Обикновено това е най-добрият период в интелектуален план. Тогава сме натрупали необходимите опит и знания, за да ги използваме адекватно и да подсигурим живота си.
Препоръчително е да се обръща повече внимание и на денталното здраве, тъй като производството на слюнка намалява.
От 40 до 50-годишна възраст
Тук започват и поредните хормонални промени - при дамите нивата на естроген значително спадат, много от тях именно през този период се сблъскват с менопаузата. Възможно е още износване на ставите, влошаване на зрението, хипертония, загуба на мускулна маса и др.
Какви промени настъпват в организма ни с ежедневната консумация на маслини
От 50 до 60-годишна възраст
През това десетилетие най-честите проблеми са свързани с храносмилателната система и зрението. Колагенът също е в ниски нива и кожата губи все повече еластичността си. Около 60-годишна възраст започва и рушенето на клетките в органите, от което се влошават паметта и концентрацията.
От 60 до 70-годишна възраст
Усещанията през това десетилетие са значително по-притъпени, гласът се модифицира, възможни са редица заболявания, свързани със старостта. Особено внимавайте с теглото си, тъй като то крие доста опасности за здравето на сърцето.