Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Каква е разликата между саксия и кашпа?

01 април 2024, 15:33 часа

Много хора, дори такива, които се интересуват от цветарство, не знаят каква е разликата между саксия и кашпа. А тя е доста елементарна.

Кашпата (от френските думи „кашер“ (cacher - „крия“) и „пот“ (pot – гърне, саксия) е декоративна ваза, в която обикновено поставят саксия с растение. Класическата кашпа няма отвори на дъното.

Саксията е съд, в който директно се засажда растение. Тя трябва да има един или повече дренажни отвора на дъното.

Предимства на кашпата

Не се нуждае от поставка под нея, в която да се изтича излишната вода.

Бърза смяна на растенията, като просто заменяте вътрешната саксия; при това кашпите, подбирани според конкретния интериор, си остават същите.

По желание цветето се оставя във вътрешната портативна саксия или се пресажда в самата кашпа.

Подходяща е за влаголюбивите растения: могат да се държат „до колене“ във вода.

Крайно разнообразни форми и размери - конуси, ромбове, кубове, а на големина се срещат подходящи дори за дървесни растения; също има висящи кашпи.

Кашпа може да се постави в интериора навсякъде - дори върху системния блок на стационарен компютър (определено няма да го наводните).

Ако искате да пестите място, висящите кашпи могат да бъдат поставени буквално на всеки гвоздей – докато традиционната саксия се нуждае от рафт и чинийка-подложка.

Каква саксия да изберете за орхидеята?

Възможни недостатъци на кашпите

Срещат се трудности при избора на вътрешна саксия по диаметър и височина - макар, че днес повечето размери са стандартни.

Растенията може да се посадят директно в кашпа, но не във всяка.

Когато засаждате цвете директно в кашпа, трябва много внимателно да контролирате поливането.

Традиционната саксия се асоциира с мушкатото на баба и с неприятните петна върху перваза на прозореца. А също и с вечния проблем за търсене на нова подложка вместо счупената. Но това не лишава саксията от нейните предимства.

Главните предимства на саксията

Тя е изделие тип „две в едно“ - може да служи и като вътрешен съд за кашпа, и като самостоятелен декоративен съд за растението.

Чрез дупките на дъното няма да позволи на растението да се „удави“ в излишна вода.

С воден резерв в подложката се превръща в естествена система за автоматично поливане.

Саксията е абсолютно незаменима при създаването на интериори в определен стил (вилен, ретро, „шаби-шик“, японския „уаби-саби“ и др.).

Саксията винаги може да се превърне в кашпа, като се затворят отворите в дъното.

Отглеждане на хибискус в саксия може да е лесно - ето как

Възможни неудобства на саксията

Саксии се продават с подложки или без тях. Във втория случай ви очакват трудности: намирането на подходяща подложка точно за конкретна саксия е трудно. Понякога дори се стига до принуден и насилствен кич – налага се използване на стандартна теракотена саксия заедно с пластмасова подложка.

Силуетът на саксията обикновено е съобразен с наличието на подложка, а без нея стои незавършен.

За разлика от кашпата, при саксията винаги има риск от намокряне на перваза на прозореца, мебелите и паркета.

Сравнително малък избор на форми.

Главната декоративна разлика между саксия и кашпа е, че е трудно да се намерят красиви големи саксии формат XXL.

Прогресивни нововъведения

Дренажният отвор, който беше изключително атрибут на саксиите, днес може да се види на дъното на много кашпи и дори паркови вазони. При това, се прилагат отвори от „ново поколение“ и „направи сам“ - със запушалка, както и да си го пробиете сам с бормашина според отбелязани от производителя маркировки.

В много кашпи дренажният отвор извежда към второ дъно или дори в пълноценна система за самонапояване. Всичко е логично: висящата кашпа обикновено се намира над нивото на очите; седейки на лятната тераса, ние виждаме не само петунията, но и дъното на кашпата, следователно то трябва да бъде красиво.

 

---

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес