Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Каква е разликата между феновете на кучета и феновете на котки?

23 август 2024, 14:07 часа

Не е случайно, че някой мечтае за котка, а друг мечтае за куче. Това са коренно различни домашни любимци. А домашен любимец избираме най-често несъзнателно, твърдят учени.

Изследователи от университета Джеймс Кук в Австралия установиха, че домашните любимци могат да разкажат много за характера и психологическите характеристики на човека. Експертите се спряха на най-популярните домашни любимци – котки и кучета. Резултатите от работата са публикувани в списанието Антрозоос.

За своя експеримент учените помолиха любителите на котки и кучета да попълнят специални онлайн въпросници. Хората посочиха възраст, пол, местоживеене, а също така разказаха за своя домашен любимец, неговия характер и отговориха на специални въпроси, които помагат да се оцени психичното здраве и като цяло да се характеризира човека като личност.

6 начина домът ни да стане чист, ако имаме домашен любимец

В проучването са участвали общо 321 души. Възрастта на доброволците варира от 18 до 79 години. 60% от участниците са имали кучета у дома.

След като анализирали отговорите, учените стигнали до извода, че между любителите на кучета и любителите на котки постоянно се появяват различия в характерите.

Каква е личността на типичния собственик на куче?

·       Такъв човек обича хората и новите запознанства, той най-вероятно е екстроверт.

·       Той има спокоен характер, следователно ще бъде по-устойчиви на стресови ситуации.

·       Различава се по емоционалност, реципрочността от хората и същата емоционална отплата са важни за него.

·       Отворен към нови неща, приятелски настроен и позитивен.

·       Не обича да е сам, може да е зависим от обществото.

Подходящи породи кучета за мързеливи стопани

Каква е личността на типичния собственик на котка?

·       Много самоуверен, не обича, когато някой спори с него.

·       Има по-неспокоен характер, склонни да стават много нервни, особено в стресови ситуации.

·       Самодостатъчен, независими от обществото.

·       По-често се чувства се добре сам, следователно той може да се нарече интроверт.

·       Не обича да поема отговорност и не е готов постоянно да инвестира емоционално в другите.

Важно е да се разбере, че не кучетата и котките променят характера на човека. Тук всичко е точно обратното: въз основа на нашите вътрешни усещания и нагласи ние избираме домашен любимец. Например, ако човек естествено се справя по-добре с трудностите и е по-дружелюбен, тогава е по-вероятно да си вземе куче.

В същото време, домашните любимци могат да развият някои наши лични качества. Например, котките учат на спокойствие и редовност, а кучетата учат на позитивност и емоционална интимност, заключиха учените.

Някои хора обичат повече кучета, други обичат котки, във всеки случай домашният любимец винаги става пълноправен член на семейството. Към някои от тях обаче все пак се привързваме много повече. Учените направиха проучване и установиха за кого харчим повече и в чия любов сме сто процента сигурни.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес