Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Каква е ключовата разлика между мерло и каберне?

03 юли 2023, 13:00 часа

Митът, че червеното вино е подходящо само за мразовитите дни край камината е точно това – мит. Ползите от консумацията на червено вино са доказани, вкусовите му качества – неоспорими, така че не е нужно да се отказвате от червеното вино през горещите дни. За да бъде максимално приятно изживяването, охладете го, преди да се потопите във вкуса и аромата му. Внимавайте с избора на сорт, тъй като не всяко вино е подходящо за охлаждане.

Ако се опитате да охладите плътно червено вино, богато на танини и с висок процент алкохол, ще съсипете виното, което ще придобие кисело-горчив и метален вкус. Вината с малко танини са изключително добър избор за охладено червено вино – охлаждането ги прави по-свежи и е лесно – просто го поставете в съд с лед в хладилника за около час.

За да се насладите на ароматното червено вино през лятото, са необходими познания кой сорт с какво се отличава от останалите и кой е подходящият. Каква е разликата между мерло и каберне например и кое от  тези вина да сервирате на горещия пясък покрай морския бряг?

Най-доброто червено вино в света е българско

Разлика между мерло и каберне

За да установим ключовата разлика между мерло и каберне, следва да знаем какво представлява всяко от тях и какво го отличава.

Мерло

Тази френска и изтънчена наслада за сетивата е вторият по популярност и консумация сорт в световен мащаб след Каберне Совиньон. Предполага се, че сортът произхожда от редкия винен сорт Мадлен Ноар де Шарент. Съдържанието на танини е малко, което, заедно с отличаващите се плодови нотки, го прави едно от най-подходящите червени вина за изстудяване и поднасяне през лятото.

У нас се предлага мерло с разнообразие от нотки и вкусови профили – от конфитюрените аромати, посипани с какао и ванилия, през елегантни вина, отвеждащи ни на вкусно пътешествие с аромати на слива, вишна, шоколад, до вина, ухаещи на червени костилкови плодове. Тези, които са с ниски градуси, са идеални за лятото. През лятото мерло може да се поднесе охладено и като идеалната компания за телешко месо. Това вино подхожда и на сочна пържола и агнешко, но лятото не е най-добрият сезон за тези меса.

Интересен е произходът на името на този сорт вино – от думата merle, която на френски означава кос. Кремообразно, меко, елегантно, ароматно – то е идеален избор за лятото, разбиващ на пух и прах всички митове, свързани с консумацията на  червено ниво в горещите дни.

5 ползи за здравето от червеното вино

Каберне

Когато говорим за разликата между мерло и каберне и консумацията им през лятото, няма как да избегнем темата охлаждане, което е пряко свързано с танините. За разлика от мерлото, каберне е богато на танини и неподходящо вино за охлаждане, тъй като ще придобие горчив вкус.

Приберете го за зимата и се насладете в горещите летни месеци на друго вино. Количеството на танините е сред основните разлики между мерло и каберне и именно те правят едното вино несравнимо по-подходящо за наздравици през горещите летни нощи, докато другото най-добре да почака за зимата.

Освен ако, разбира се, не сме свидетели на студено лято, в което хапваме череши пред запалената камина. Вероятно живеещите в полските градове ще решат, че се шегуваме, но онези, които населяват високите части на планината, със сигурност ни разбират, ако не са лично преживявали това.

Най-разпространеният сорт червено грозде в светове мащаб – каберне, чиято родина също е Франция – се използва за приготвяне на висококачествени червени сортови вина и шампанско. Ароматът му ни води в дебрите на планината с нотки на черница и къпина, а след отлежаване в дъбови бъчви поне 3 години, развиват богат, комплексен аромат с ярко доловими подправки, дъб  и изкусително сладки нотки – шоколад и канела.

По отношение на това кое вино да изберете за студените дни – зависи от вкуса ви, тъй като и двете са изключително добри, но през знойното лято се спрете на мерло – по-подходящото от двете вина, чиято ключова разлика е в танините.  

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес