Живеем в забързан модерен свят, а дните ни са изпълнени с множество задачи, които трябва да свършим. Времето никога не стига, притиснати сме от срокове и стресът е част от нашия живот.
Хроничният стрес може да се покаже на лицето ви по два начина. Първо, хормоните, които тялото ви освобождава, когато изпитвате стрес, могат да доведат до физиологични промени, които се отразяват негативно на кожата ви. Второ, чувството на стрес може също да доведе до лоши навици като скърцане със зъби или хапане на устни.
Начинът, по който стресът се отразява върху лицето
Акне
Когато се чувствате стресирани, тялото ви произвежда повече от хормона кортизол. Кортизолът кара част от мозъка ви, известна като хипоталамус, да произвежда хормон, наречен кортикотропин-освобождаващ хормон (CRH). Смята се, че CRH стимулира отделянето на масло от мастните жлези около вашите космени фоликули. Прекомерното производство на мазнини от тези жлези може да запуши порите ви и да доведе до акне.
Стресът може да причини сериозни чревни заболявания
Има няколко проучвания, които го доказват, като едно от тях е от 2017 г. То разглежда ефекта на стреса върху акнето при студентки по медицина на възраст между 22 и 24 години. Изследователите установяват, че по-високите нива на стрес корелират положително с тежестта на акнето.
Торбички под очите
Торбичките под очите стават по-чести с напредването на възрастта, тъй като поддържащите мускули около очите ви отслабват. Отпуснатата кожа, причинена от загуба на еластичност, също може да допринесе за торбичките под очите.
Стресът, причинен от лишаване от сън, също увеличава признаците на стареене, неравномерна пигментация, еластичност, бръчки. Загубата на еластичност на кожата също може да допринесе за образуването на торбички под очите.
Какво е стрес - симптоми и ефекти върху тялото
Суха кожа
Външният слой на кожата съдържа протеини и липиди, които играят критична роля за поддържане на кожата хидратирана и играят ролята на бариера.
Две проучвания, проведени върху мишки, установяват, че стресът уврежда бариерната функция на вашия рогов слой и може да повлияе отрицателно върху задържането на вода в кожата.
Побеляване на косата и косопад
Клетките, наречени меланоцити, произвеждат пигмент, наречен меланин, който придава цвета на косата ви.
Проучване от 2020 г. установява, че симпатиковата нервна активност от стрес може да доведе до изчезване на стволовите клетки, които създават меланоцитите. След като тези клетки изчезнат, новите клетки губят цвета си и стават сиви. Така че известната фраза, че косата побелява при стресови ситуации и проблеми – е вярна.
Хроничният стрес може да наруши цикъла на растеж на косата и да доведе до косопад.