Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как се прави пролетното подхранване на пчелите?

23 март 2024, 16:35 часа

Подхранването на пчелите през пролетта е много важна част. За хранене те приемат различни лакомства за пчели, всяко със свои собствени характеристики и методология на употреба. Пролетта е активен период за пчелите, когато е необходимо да се натрупат сили за предстоящия медосбор, който обикновено се провежда през юли.

Пролетното хранене на насекоми се извършва за следните цели:

·         попълване на хранителните запаси;

·         стимулиране на яйцеполагането от матката;

·         лекуват някои заболявания и ги предотвратяват с помощта на специални добавки;

·         подобряват качеството на меда, неговия аромат и вкус;

·         повишават общата производителност на пчелина.

Първи стъпки в пчеларството - какво трябва да знаем?

Ранната пролет се характеризира с нестабилно време, липса на храна в природата, малко количество храна в гнездата и отслабване на пчелите. Ако насекомите започнат да излитат масово за нектар, повечето от тях ще умрат. За да се предотврати това, запасите от фураж се допълват.

Пролетно хранене: кога и какво да храним?

Пролетното подхранване на пчелите има няколко цели и във всеки случай има някои особености. Трябва да започне след одита. През март е необходимо да се гарантира, че районът с пчелина е защитен от студени ветрове. Пчелите не бива да излитат от кошерите. Ако има сняг през март и април, важно е да разчистите мястото за кошерите.

Какво трябва да направите в началото на пролетта:

·         проверете състоянието на пчелите след зимуване;

·         не допускайте силно прегряване, осигурете вентилация;

·         в началото на пролетта насекомите трябва да почистят червата си, за тази цел се прави прелитане;

·         за да ускорите периода на летене, оградете кошера с дървени рамки и стъкло;

·         напълнете хранилките с различни видове храна.

Колко пчели средно има в един кошер

Подхранване преди първия полет.

Храненето не винаги се извършва преди пречистващ полет. Необходимо е, когато в гнездото има пило. В този случай пчелите изразходват много енергия за хранене на ларвите и поддържане на стабилна температура в гнездото. Това води до рязко увеличаване на консумацията на фураж. За подхранване в ранна пролет се използва изсушен мед или захарно-медено тесто, оформено на пити с тегло не повече от 1 кг.

Пчелните пити трябва да бъдат увити в чиста хартия. Поставете ги под платнището върху рамките до гнездото. За по-добро прочистване на червата на пчелите от натрупаните през зимата изпражнения може да им се даде кисела тор. За да направите това, пригответе сироп от захар и вода в съотношение 1: 1,5, като добавите 2 g лимонена киселина на всеки килограм кристална захар.

Ако използвате оцет, тогава на килограм захар ще ви трябват 25 g 9% или 40 g 6% продукт. За да насърчите пчелите да летят наоколо, можете да използвате течен мед. За приготвянето му използвайте част мед и 1-2 части вода. Ако времето не е благоприятно за първия полет, тогава можете да дадете на пчелите гъст мед. За да го приготвите, вземете 9-10 части мед на една част вода.

Подхранване след първия полет.

След първото облитане пчелите се нуждаят от подбудително подхранване. Сиропът за него може да се приготви по различни начини:

Най-простият начин е да вземете една част захар и две части вода. Полученият сироп трябва да се охлади до 30 градуса. Консистенцията е течна.

За да приготвите гъст сироп, трябва да вземете 2 части захар на част вода. За да се получи средна дебелина, компонентите трябва да се вземат в равни количества.

Можете да подкрепите силата на пчелите, като ги храните с питка. За приготвянето му на 1 кг мед са необходими 0,5 кг вода и питка. Всички тези компоненти трябва да бъдат смесени, прекарани през сито и оставени за 3 дни.

За да приготвите меден пълнеж, трябва да разредите меда с вода. Пропорциите на компонентите зависят от това каква консистенция на продукта се изисква в конкретен случай. Кристализиралият мед първо се разтваря на водна баня и след това се смесва с необходимото количество вода.

Не можете да варите сироп за пчелите. Ако изгори, насекомите могат да умрат от такова хранене.

За разреждане на сиропа използвайте чист съд, който не се окислява. В захарта не трябва да има примеси. Сиропът за подхранване може да се налива в горните хранилки. Порциите трябва да са малки - половин литър е достатъчен.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес