Горяща камина, спокойствие и … ароматно греяно вино. Това е представата на много от нас за романтична зимна вечер. Какво представлява греяното вино?
Греяното вино назад във времето
Още през 2-ри век римляните започват да загряват виното си, за да се топлят и предпазят през студените месеци. Те го наричат “кондитум парадоксум” или “вино с подправки и изненади”. Завладявайки голяма част от Европа, римляните разпространяват и греяното вино. Римляните поставят меда да се вари във вино, след което добавят шафран, черен пипер, лавър и фурми. Получената напитка се смесва с по-добро вино, за да получи по-мек и приятен вкус.
През Средновековието греяното вино продължава да е все така популярно, като се увеличава използването на подправки и билки. Европейците вярват, че това ще насърчи здравето и имунитета им. Появяват се все повече вариации за греяно вино, а през 1609 г. книгите с рецепти включват всички тях с общото наименование glögg (греяно вино).
Още: Какво може да се пие на Бъдни вечер?
Особено популярна става рецептата за греяно вино във Викторианска Англия, която се появява в “Коледна песен” на Чарлз Дикенс. Ето и рецептата от книгата:
„Smoking Bishop“ („Пушещият епископ“)
Продукти:
- 1 бутилка червено порто;
- 1 портокал;
- 1 ябълка;
- 2-3 с.л. захар или мед;
- 1 звездовиден анасон;
- 2 пръчици канела;
- 1 ванилия;
- 4-5 бр. карамфил;
- 1-2 зрънца бахар;
- 1 шушулка кардамон;
- 10 зрънца черен пипер;
- малко канела на прах.
Още: Как се приготвя греяно вино за болно гърло
- Нарежете портокала на шайби с дебелина 5 мм, без да го белите.
- Наредете резените в тава върху хартия за печене.
- Поръсете с малко захар и канела и печете 15 минути в предварително загрята фурна на 180 градуса.
- Обелете и почистете ябълката от семките. Нарежете я на едри резени.
- В тенджерка изсипете захарта и подправките. Добавете ябълките и портокалите и залейте с чаша вода, за да покриете плодовете. Сложете на котлона и когато заври, бъркайте непрекъснато, докато не се разтвори захарта.
- Намалете котлона и добавете виното, което не трябва да завира. Ако започне да се образува пяна, отстранете го от котлона.
- Затоплете предварително керамични чаши. Налейте през цедка от греяното вино и украсете с плодовете и щипка канела на прах.
Още: Ето какво да добавите към греяното вино, ако искате да го превърнете в магическа напитка
Най-ароматното греяно вино
Вкусът на греяното вино не се е променил много от времето на Чарлс Дикенс. Най-използваните подправки днес за любимата зимна напитка са: канела, карамфил, кардамон, черен пипер, джинджифил и ванилия. Препоръчително е те да не са смлени, за да не се налага напитката да се прецежда.
Най-използваните плодове, които се добавят са: ябълки, лимони и портокали.
Може да добавите орехи и стафиди.
Важно условие е виното да не се нагрява до над 80 градуса, за да не кипне. Ако виното кипне, ще изгуби вкусовите си качества и полезни свойства.
В някои варианти за греяно вино се добавя вода. Добре е да знаете, че водата предварително трябва да кипне с подправките, като се добавят мед или захар. Едва, когато тази смес изстине, се прибавя и загрятото вино. Съотношението на водата към виното е 200 мл/1 л.
Ето и нашето предложение как да си направите ароматно греяно вино
Още: Домашно греяно вино: Направете зимата по-топла и уютна с тази лесна рецепта
Продукти:
- 1 бутилка червено вино;
- 1 портокал, нарязан на кубчета;
- 3 с.л. захар;
- 2 пръчки канела;
- 1 брой звездовиден анасон;
- 4 зрънца карамфил;
- 2 зрънца кардамона.
Начин на приготвяне:
Изсипете виното с подправките в дълбок емайлиран съд. Загрейте на умерена температура до около 60 градуса и отстранете от котлона. Внимавайте, че при температура от 80 градуса, алкохолът ще се изпари. Така напитката ще стане безвкусна.
Оставете греяното вино на топло за около половин час, за да поеме добре всички подправки.
Преди сервиране, може леко да затоплите.