Стайните растения са нашите зелени съседи, които изискват внимание и правилна грижа, за да ни радват със здраве, красота и цъфтеж. Есенните и зимните периоди се различават от пролетта и лятото и именно по това време е важен компетентният подход към поливането. Как да настроите поливането по такъв начин, че да запазите и поддържате растенията през студения сезон?
График за поливане на домашни цветя през есента и зимата
Поливане през есента
Още: Кога е най-доброто време за прибиране на цветята от терасата
С настъпването на есента и по-студеното време, когато дните стават по-къси и слънчевата светлина намалява, нуждата на растенията от вода намалява. Поливането трябва да се намалява постепенно, в зависимост от промените във времето и почвените условия. Полезно е да запомните няколко метода, които да ви помогнат да прецените от колко вода се нуждаят вашите растения.
- Тест за сухота на почвата: като вземете малка щипка пръст и я стиснете в дланта си, можете да определите съдържанието на влага в почвата. Ако почвата се рони, това е сигнал за поливане;
- Звуков тест: Докоснете дъното на саксията. Тъпият звук показва, че почвата е все още мокра, а звънещият звук показва, че е суха и е време да полеете растението.
Средно поливането веднъж седмично е достатъчно за повечето стайни растения през есента. Това обаче зависи от вида на растението и условията в къщата.
Поливане през зимата
Още: Кои зимуващи цветя може да оставите на балкона през студените месеци?
Разпространено е погрешното схващане, че растенията не се нуждаят от поливане и торене през зимата. Но това не е вярно: дори в студения сезон липсата на влага може да повлияе негативно на здравето им. Някои растения, навлизат в активната фаза на цъфтеж през зимата, така че грижата за тях изисква повече грижи.
- Умерено поливане: За повечето растения през зимата поливайте, когато почвата изсъхне, за да избегнете застояла влага, която може да доведе до мухъл и болести.
- Избягване на самополиване и овлажняване чрез тави: Тези методи могат да станат източник на болести, особено при ниски температури. Най-доброто решение е да контролирате влажността ръчно, въз основа на състоянието на земята.
- Хранене: През зимата растенията се хранят не повече от веднъж на месец и половина, това ще бъде достатъчно за поддържането им.
Какво да правим с торове
Смяната на сезоните изисква не само корекции на напояването, но и промени в състава на торовете. През пролетта растенията се нуждаят особено от азотни добавки за активен растеж. През лятото и есента на преден план излизат фосфорно-калиевите торове, които помагат за укрепване на корените и повишават устойчивостта към неблагоприятни условия.
Още: Засадете тези цветя през есента за зашеметяваща пролетна градина
Добавете тор към водата за поливане според препоръките на опаковката, за да избегнете прекомерното торене и да запазите растенията си здрави.