Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как отношенията с партньора влияят на хормоните ни?

14 юли 2021, 20:16 часа

Ако мислите, че любовта е нещо нематериално и не може да бъде измерено на физическо ниво, грешите. Учените вече са доказали това. Оказа се, че нивото на хормоните ни се влияе от различните етапи на връзката ни. 

Етап на ухажване 

В началния етап на всяка връзка нивата на тестостерона се повишават и при двата пола. Този хормон е отговорен за привличането на физическо ниво.  Когато към него се добави и хормонът на стреса - кортизол, връзката прераства в същинска страст. Но само страстта не е достатъчна за създаване на трайни отношения. Трябва да положите усилия, за да задържите партньора си. Хормонът на удоволствието допамин ни помага да постигнем това. 

Етап на сближаване

По време на сближаването нивото на норепинефрин се увеличава - той помага за запомнянето на нови стимули и за адаптация към партньора. При физически контакт се освобождават хормона на щастието серотонин и свързания с него окситоцин.

Стабилизиране

Ако всичко върви добре, хормоналната буря постепенно отшумява. Партньорите свикват един с друг, но докато има чувства между тях, те продължават да се радват на повишените нива на допамин, серотонин и окситоцин. Тестостеронът вече не е толкова важен, колкото преди, но е достатъчен, за да поддържате  желанието към партньора си. Кортизолът и адреналинът се нормализират - понякога стресът е полезен, но ако постоянно сте подложени на него, той изтощава.

Раздяла

Ако връзката завърши с раздяла, допаминът продължава да се отделя в кръвта, но при липса на награда под формата на благоволението на избрания, вместо удоволствие, той генерира безпокойство. Колкото повече безпокойство изпитвате, толкова повече затъвате в депресия.

Фразата „боли ме душата“ не е преувеличена. Мозъкът не прави разлика между психологическа и физическа болка, така че човек страда от раздялата не по-малко, отколкото от рана по тялото. С тази разлика, че в първия случай раната зараства много по-бавно.

Най-лошият начин да се утешите е да си повтаряте колко добре ви е било тогава и колко зле е сега. 

Алкохолът също не е най-доброто решение. Той изкуствено стимулира производството на допамин и предизвиква временна релаксация. И скоро след това депресията се завръща отново.

Най-добрият вариант в случай на раздяла е да започнете се движите повече, да изследвате нови неща и да постигате малки цели. Всички тези действия влияят и на нивото на допамин. Просто не си поставяйте големи и далечни цели, докато не преживеете раздялата. 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес