Интуитивното хранене се превърна в популярен подход, който обещава да поддържате желаното тегло без строги ограничения. Поддръжниците му твърдят, че като слушате собствените си желания и сигнали на тялото, можете да управлявате диетата си и да избегнете проблеми с наднорменото тегло. В съвременния свят обаче този метод може да бъде измамен.
5 причини, поради които интуицията ни мами
1. Не следим какво ядем
Още: Знаете ли в коя риба има най-много витамин Д?
Преди това получаването на храна изискваше усилия и диетата на нашите предци се състоеше от естествени храни: риба, семена, корени и плодове, които осигуряваха баланс на мазнини, фибри и витамини. За разлика от тях, съвременната диета включва преработени и рафинирани храни, пълни със захари, трансмазнини и добавки. Тези вещества влияят върху хранителното поведение и подтикват хората да избират „лакомства“, което затруднява следването на интуицията.
2. Храним се докато тичаме
В миналото храненето е било ритуал: семейството се е събирало около масата, ядейки бавно и съсредоточено. Сега темпото на живот се е ускорило и храненето в движение се е превърнало в норма. Това пречи на съзнателното възприемане на телесните сигнали и може да доведе до преяждане. Когато бързаме, нямаме време да анализираме усещанията си и да разберем дали гладът е истински или фалшив сигнал.
Още: Как да намалим вредата от опасните хранителни добавки в храните от супермаркетите
3. Бъркаме глада с апетита
Храната предизвиква освобождаване на „хормони на удоволствието“ и това е нормално. Проблемът започва, когато апетитът, свързан с желанието за изпитване на удоволствие, замени истинския глад. При интуитивното хранене е трудно да се разграничи истинската физиологична нужда от желанието да се яде нещо вкусно в името на удоволствието.
Още: 7 здравословни храни, които са вредни за вашето здраве и фигура
4. Загубен е хормоналният контрол
Когато отслабвате, интуитивното хранене може да работи срещу вас. Когато човек отслабне, нуждата на тялото от енергия намалява, но хормоналните нива нямат време да се коригират. Хормоните, които регулират апетита, продължават да сигнализират за необходимостта от консумация на храна, което може да доведе до получаване на повече калории от необходимото.
5. Липсата на витамини се прикрива с глад
Съвременните методи за отглеждане и съхранение на зеленчуци и плодове водят до намаляване на тяхната хранителна стойност. Ако в организма възникне недостиг на витамини и микроелементи, той започва да сигнализира за необходимостта от попълване. Този скрит „глад“ води до неконтролируемо желание за храна, което може да измами интуицията ви.