Във всяка двойка единият от партньорите е по-емоционален, докато другият е по-сдържан и се опитва да балансира. Понякога ролите се разменят. Но независимо от това кой е по-сдържан, във всяка връзка има раздори. Ето какво съветват психолозите. Съветите им със сигурност ще са ви от полза, за да спрете да се карате с любимия си.
1. Успокойте се
Изразяването на емоции, включително и на отрицателните, е полезно. Но ако те са задвижвани от гняв, негодувание и болка, това няма да ви накара да се чувствате по-добре.
Запомнете, че изразът на емоциите трябва да е конструктивен. И понякога е по-добре да се разходите, да вземете душ или да направите 50 клякания, преди да избухнете пред партньора си. Успокойте се и не изричайте думи, за които след това ще съжалявате.
2. Направете конфликта продуктивен
С правилния сценарий трябва да стигнете до решение, което удовлетворява и двете страни. Това е най-важният момент. В противен случай, колкото и трогателни да са извиненията, много скоро скандалът ще се разпали отново поради същата причина.
Запомнете, че перфектното решение не съществува. Но може да изберете поне задоволителното - това, което да е приемливо и за двамата.
3. Отделете проблема от човека
Не забравяйте, че вашата задача е да намерите съвместно правилното решение, а не да доказвате кой е прав и кой греши. В случая е по-добре да не си припомняте стари случки, защото това само ще влоши ситуацията.
4.Извинете се
И приемете извинението. Това не е лесно да се направи: в конструктивно извинение всеки признава вината за своя принос за скандала. Поискайте прошка само за конкретни действия, които смятате за погрешни.
И не забравяйте да споделите с партньора си какво ви е наранило: „Обидих се, като чух това ...“.
Не искайте прошка за същността на конфликта, ако въпросът наистина ви притеснява: „Извинявай, че те ревнувам“ или „Извинявай, че не мога да обичам дъщеря ти от първия ти брак“. В такъв случай вие просто няма да оставите шанс за разрешаване на конфликта.
Освен това, не бива да поемате цялата вина върху себе си. Откажете се и от условностите: „Разбирам, че греша, но ти ме накара да го направя“ - по този начин премахвате вината от себе си, но обвинявате партньора си и това е предпоставка за нов конфликт.
5. Не отказвайте близост на партньора си
Разбира се, това важи само в случаите, когато в скандала не е замесен трети човек.
Не отказвайте близост на партньора си, но при условие, че и двамата сте готови за това. Ако единият партньор все още не е готов, другият трябва само да бъде търпелив.
6. Обединете се
Всеки проблем във връзката е проблем на двамата партньори. Слушането, подкрепата и опитите да разберете любимия си, правят разрешаването на проблема по-лесно. Искреността и честността към себе си и към другите е ключът към успеха.