Едно от най-слънчевите растения, което ни зарежда с енергия, е слънчогледът. Той е сред първенците по трайност на цвете във ваза, но също така е чудесно допълнение към градината ви. В следващите редове ще посочим ключови моменти от отглеждането на слънчоглед в саксия.
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
Слънчогледът отблизо
Неименуемо го свързваме с очакваното лято, но се оказва, че растението има над 60 разновидности. Една от тях е именно слънчоглед-джудже, което е подходящо за отглеждане в саксия или в градината ви. Дори и те могат да достигнат до завидни размери. Според рекордите на Гинес най-високият слънчоглед е бил 8 метра. Само за справка – стандартната височина е около метър и половина.
Интересното при тях е, че те имат хипотропизъм. Това е умението да следват слънцето през деня. Когато цветето започне да цъфти, неговото стъпало „спира да се върти“. Слънчогледите цъфтят през цялото лято до късна есен. Обикновено цветовете са яркожълти, но можете да видите такива с оранжеви или червеникави оттенъци.
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
Как да отгледате слънчоглед в саксия?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
Време е да се насочим конкретно към стъпките, през които трябва да преминете, за да имате красив слънчоглед в саксия:
· Поливане – трябва да бъдете внимателни. Почвата е хубаво да бъде влажна, но не и подгизнала. В началото, след като сте засадили и поникнало стъблото, то поливайте на 3 см от него. Веднъж до два пъти седмично е напълно достатъчно.
· Светлина – както и името показва, това са растения, които обичат светлина. Тя трябва да го огрява от 6 до 8 часа дневно. Южните и западните балкони са чудесно място за отглеждане. Самото растение издържа на топлина и горещият климат не му причинява дискомфорт.
Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си
Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
· Почва – нуждае се от песъчлива и лека почва, с лека киселинност или неутрално ph. Трябва да бъде добре дренирана, за да не се задържа излишна вода, която да причини загниване на корена. Обикновената градинска смес, която се продава, няма да ми свърши работа. Тя не остава въздух в самата почва и поради това не е подходяща за слънчогледите. Важно е редовно да се наторява и подхранва, като това е препоръчително да става с компост.
· Размножаване и засаждане – и в двата случая използвате семената на слънчогледа. Засаждането става през пролетта, когато сте сигурни, че няма да има повече слани. Корените на слънчогледа са дълги и за това ви трябва повече място – засаждайте семената на 60 см дълбочина. До 3 месеца след това цветето трябва да е поникнало и дори да има цветове.
· Други – за да може да бъде изправен слънчогледа, той се нуждае от някаква опора. Бамбукът е добър избор. Трябва да знаете, че цветето привлича охлюви, пчели, пеперуди и дори врабчета. Откъсвайте слънчогледите рано сутрин и задължително, преди да са цъфнали напълно.