Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да се погрижим за зъбите си, ако са прекалено чувствителни

31 октомври 2021, 16:10 часа

Изпихте студен чай, хапнахте бонбони или изядохте лъжица гореща супа и веднага почувствахте нещо като токов удар, който ви кара да скочите на място...

„Чувствителни зъби“ е доста скучно име за нещо, което може да бъде изключително неудобно. И така, какво става? Защо зъбите реагират на горещо, студено, сладко или кисело и понякога дори стискане? Зъболекарят трябва да бъде детектив, за да определи какво точно причинява дискомфорта на пациента, тъй като зъбите стават чувствителни по различни причини, от травма до зъбно заболяване.

Зъбите могат да станат чувствителни дори към лек натиск, ако са били наранени - например чрез случайно ухапване на зърна от пуканки или отломка от черупка. Зъбите често са по-чувствителни след измиване, пломбиране или други стоматологични процедури. Понякога дискомфортът може да продължи няколко месеца.

В други случаи хората могат да предизвикат чувствителност на зъбите, като скърцат със зъби или стискат здраво челюстите си. Ако реакцията на налягане е рядка и изчезва след ден-два, няма защо да се притеснявате. Зъбите просто се нуждаят от време за възстановяване след нараняване. Но когато постоянно се наблюдава чувствителност към компресия, тогава човек може да подозира нещо като пукнатина или поне сериозен кариес и е по-добре да се отиде на зъболекар.

Най-честата причина за чувствителността на зъбите към температура, сладки или кисели храни е откритият дентин, тъканта под зъбния емайл, която съдържа микроскопични нервни влакна. Дентинът може да се отвори в резултат на кариес, абразия на емайла, енергично миене на зъбите, или рецесия на венците (увисване). Независимо от причината, зъбите стават по-чувствителни.

Ако установите, че един или повече зъби са чувствителни, първо посетете вашия зъболекар, за да установите причината. След това, ако чувствителността е причинена от абразия на емайла или нормална рецесия на венците, опитайте следните домашни средства за облекчаване на болката.

1. Преминете към десенсибилизираща паста за зъби. Тези специални пасти за зъби съдържат съставки, които намаляват чувствителността чрез запълване на канали в дентина. Изстискайте част от пастата за зъби върху пръста си или памучен тампон и я разнесете върху чувствителни места. Не изплаквайте. Най-добре е да направите това преди лягане. Облекчението трябва да дойде в рамките на няколко седмици.

2. Опитайте флуоридно изплакване. Това ще помогне за намаляване на чувствителността на вашите зъби. Можете да използвате препарата за изплакване веднъж на ден. За по-тежки случаи се използва флуориден гел.

3. Поддържайте зъбите си чисти. Плаката произвежда киселина, която дразни зъбите. Мийте зъбите си поне два пъти на ден, за предпочитане веднага след хранене и особено преди лягане, и почиствайте с конец поне веднъж на ден.

4. Използвайте мека четка за зъби. Често хората притискат твърде силно към зъбите четката си при миене или използват четка с твърд косъм, която може да повреди защитния емайл на зъбите. Използването на четка с мек косъм ще бъде много нежно към зъбите ви (всъщност леко докосване позволява на влакната да се движат по-свободно и да вършат работата си по-ефективно, отколкото прекалено силно натискане).

Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес