Щастливи в любовта - как да се научим да изграждаме взаимоотношения, без да се привързваме и без да страдаме?
Няма универсални рецепти по въпросите за любовта, но психолозите са идентифицирали 5 основни аспекта, като се има предвид, че можете да избегнете болезнената привързаност. Следвайки тези правила, ще изградите не невротична, а силна и щастлива връзка.
Стъпка 1: Разграничаване на любовта от пристрастяването
Липсата на болезнена привързаност по някаква причина се възприема от мнозина като недостатъчно силна любов. Психолозите са сигурни, че всяка драма със сълзи, истерии, ревност, всякакви болезнени недоразумения, водещи до страдание, нямат нищо общо с любовта.
Влюбване или любов - каква е разликата според психолозите
Звучи парадоксално, но е истина: любовта трябва да бъде взаимна. Чувствата, които не са споделени с вас, водещи до връзка, в която действате като жертва, не са нищо повече от нездравословна зависима връзка. Всяка емоционална привързаност включва някаква зависимост, която води до загуба на достойнство и намаляване на самочувствието.
Важно е да се разбере, че привързаността в една връзка се формира въз основа на много специфични емоционални процеси.
Някои хора толкова се нуждаят от любов, че я бъркат с пълен контрол и ревност. Този, който истински обича, не изпитва удоволствие да кара другия да страда. Любовта не е история за болката, а за радостта и хармонията, които допринасят за личностното израстване и на двамата партньори.
Голяма любов или мимолетна връзка – 5 начина, по които да разберете това
Стъпка 2: Кажете НЕ на нещата, които ви нараняват
След като разберете – сами или с помощта на професионалист – че сте хванати в капан на психологическа привързаност, важно е незабавно да прекратите болезнената връзка. Както при пристрастяването към наркотици, първата стъпка винаги е да намалите дозата. Следва разбирането на проблема и изработването на план.
Стъпка 3: Осъзнайте, че любовта не е само драма и сълзи
Рано или късно осъзнавате, че любовта не е само драма и сълзи. Ако сте свикнали да страдате, тогава трябва глобално да преразгледате нагласите си и да разрешите проблема. Запитайте се какво не ви позволява да живеете в хармония? Запомнете едно просто правило: любовта свършва там, където самочувствието е наранено. Основният критерий е нашето самочувствие. Ако сме омаловажавани, осмивани, обиждани или ни карат да се чувстваме слаби - това не е любов.
Стъпка 4: Контролирайте егоцентричността си
Има хора, които възприемат връзките като нужда, за да запълнят празнотата и да избягат от самотата. Психолозите ги сравняват с деца, които постоянно се нуждаят от любов. Важно е да се знае, че тази натрапчива потребност е незрялост. Единият от партньорите задоволява личния си емоционален глад, като не мисли за другия.
Стъпка 5: Станете човека, когото искате да срещнете
Щом осъзнаете проблема си и подредите нещата в себе си, обичате себе си и се научите да се наслаждавате на общуването със себе си - ще се появят хармонични взаимоотношения.