В момента на пазара има много фалшиви банкноти. Фалшифицирането на банкноти не е лесно и не е съвсем евтино, но фалшификаторите фалшифицират еврото 10 пъти повече от националната валута на всяка друга държава.
Най-често се фалшифицират купюрите от 20 и 50 евро, по-рядко банкнотата от 500 евро. Еврото е нова валута, появи се сравнително наскоро: пуснато е в обращение на 1 януари 2002 г. в европейските страни. Към днешна дата еврото се използва от 320 милиона души и е световна валута наравно с долара.
Как да проверите евро банкноти за автентичност?
В момента в обращение са следните купюри от 5-500 евро. В някои страни 200 и 500 евро не се издават, но навсякъде се считат за законно платежно средство. Днес еврото е официалната валута на 19 страни от ЕС. Всяка банкнота има свой цвят и размер, всяка от тях изобразява прозорци и порти (на лицевата страна) и мостове (на гърба). Всички банкноти са отпечатани върху естествени памучни влакна, така че са твърди на допир и груби.
10 лесни начина да разпознаем фалшивите пари
Има много начини да различите фалшива от истинска банкнота. Всеки може да избере най-удобния начин за проверка на банкноти за себе си:
- Най-лесният начин да различите фалшива банкнота е чрез допир. Фалшивите банкноти се отпечатват върху гладка мека хартия, така че релефните удебеления върху банкнотата не се напипват, а просто ги няма.
- Освен това истинските банкноти имат специфично „хрупкане“, тъй като са изработени от естествен материал - памучни влакна.
- Трябва да ги проверите на светлина и да потърсите наличието на водни знаци. Те се появяват от двете страни на банкнотата. Еврото има три водни знака, които ще видите ясно, ако държите банкнотата срещу светлина, когато проверявате за автентичност.
- Наклонете банкнотата и обърнете внимание на холограмата: фалшивите холограми не променят изображението при накланяне на банкнотата, те са матови и без визуални ефекти.
- Фалшивите банкноти светят ярко под ултравиолетова лампа.
- В истинска банкнота е вградена защитна нишка, която прилича на тъмна ивица. На нея много ясно се вижда думата "евро" и номиналът на банкнотата. Защитната нишка е магнитна. На ментето няма магнитна защита.
Фалшивите пари в българската икономика нарастват
- За хората с увредено зрение има допълнителни знаци по ръба на банкнотите от 200 евро и 500 евро, които се различават добре на допир.
- Европейските банкноти са микроизображения, които могат да се разглеждат под лупа.
- Можете да проверите серийния номер на банкнота от 11 цифри и латинска буква. При европейските банкноти размерът на буквата винаги е по-малък от размера на цифрите.
Има много начини да различите фалшивата банкнота от истинската, но все пак можете да станете жертва на измама. За да не закупите фалшификат, купувайте евро само от банки или доверени обменни бюра. Еврото има много нива на защита, но фалшификаторите непрекъснато намират нови начини за фалшифицирането й. Ако не сте сигурни в автентичността на еврото, занесете я в клон за проверка на специална апаратура.