Пътуването с децата може да е приятно изживяване, натрупване на свидни спомени, забавление или кошмар. Това зависи почти изцяло от вашия подход към ситуацията и предприетите мерки да пътувате по-забавно и по-спокойно, осигурявайки всичко необходимо и предвиждайки възможните трудности.
Какво да вземете в колата си?
- Чифт допълнителни дрехи за детето, прибрани отделно извън куфара. Ще са необходими, ако се изцапа, намокри, стане му студено, топло или направи друга беля. По-трудно е да спирате и да отваряте куфара. Нека са на удобно място и до вас.
- Нещо вкусно, любимо и лесно за хапване. Не избирайте течаща, лепкава и разливаща се храна. Плодовете също не трябва да са от най-сочните и капещите, за да не се нуждаете от втори чифт дрехи всички, а колата – от автомивка.
- Любими книжки и играчки. Нека са нови за детето, но дребнички и евтини. Идеята е да ги подавате една след друга, когато предната загуби вниманието на мъника и той прояви характер.
- Възглавничка за сън, ако детето се умори, а е голямо за кошче.
- Течности, за предпочитане вода или прясно изцедени сокове.
- Резервен памперс, ако детето е малко и ползва.
- Мокри кърпи, дезинфектант, сухи кърпи, хавлия. Няма да се разминете без цапане и бърсане. Бъдете подготвени.
Какво да направите, ако детето му прилошава и пътува трудно?
- Консултирайте се с педиатъра и пригответе медикаменти за облекчаване на състоянието по негово предписание.
- Нека детето гледа напред, а не назад в колата.
- Внимавайте с храненето – то трябва да е леко, за да не усложни проблема.
- Изберете маршрут, който е без много завои. Спирайте по-често на почивка, за да подишате чист въздух.
- Оставете прозорците леко отворени, за да влиза въздух в колата.
- Не му давайте да чете и да гледа в телефона си. Нека гледа през предния прозорец.
Как да направите пътуването полезно, а не само приятно?
- Разказвайте на детето за местата, през които минавате, ако възрастта му позволява. Така ще натрупа знания за страната, за забележителностите. Ако няма такива, запознайте го с реките, планините, растенията, които срещате по пътя си. Говорете на достъпен език, най-кратко и простичко, за да разбере.
- Показвайте му какво вижда. Измислете заедно приказка за интересен обект, покрай който минава пътят ви.
- Подарете му игра за забележителностите в България. Ако е успяло да види част от тях по време на пътуването, играта ще му бъде изключително интересна и ще задържи дълго вниманието му.
- Пригответе се с устройство с детски песнички и филмчета. Един час филм е един час спокойствие.
Ако пътувате с автобус, ситуацията се усложнява. В този случаи ще ви са нужни и здрави нерви, тъмни дрехи за вас, тъй като няма да може да се преобличате, пликчета за повръщане, плик с бонбони за изнервените пътници, които ще споделят пътуването и виковете на мъничето ви. Както и усмивка, винаги помага.