Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да привикнем към студа през зимата по-бързо

02 ноември 2021, 16:40 часа

Есента е в разгара си и термометърът пада все по-ниско, така че много хора в трябва да свикнат със студеното време. Добрата новина: има начин да помогнете на тялото си да го направи по-бързо.

Още през 1960 г. учените от американската армия установяват, че голите мъже, които прекарват по 8 часа на ден в камера при 10°C, за да свикнат със студа и треперенето успяват след 2 седмици. По-скорошни проучвания на екипи също стигнаха до заключението, че хората могат да свикнат с прохладната среда. И скорошен преглед на изследвания от военни експерти установи, че всички хора изглежда имат способността да се аклиматизират към студа.

В проучване група здрави мъже прекарват до 3 часа на ден, седнали във вани, пълни с вода с температура от около около 14 ° C – температура, близка до тази на Атлантически океан по крайбрежието Ню Джърси и Ню Йорк в края на октомври, според Националната администрация за океани и атмосфера.

В началото на 20-дневното проучване мъжете потръпваха, което е първоначалната реакция на човешкото тяло към охлаждането. Техният сърдечен ритъм и метаболизъм се ускоряваха чрез генериране на топлина. В същото време кръвоносните им съдове се стесняват и се отклоняват от повърхността на кожата, което води до понижаване на температурата. По същество съдовата система е компресирана, насочвайки кръвта към по-топлите вътрешности, за да се избегне външен студ.

Но до 20-ия ден нещата се променят. Треперенето на практика е спряло. Въпреки че метаболизмът и сърдечната честота все още се ускоряват в ваната със студена вода, кръвоносните съдове вече не се свиват и температурата на кожата не пада толкова силно, колкото преди. Мъжете съобщават за по-малко дискомфорт. В същото време кръвните им проби съдържат по-малко маркери за студен стрес и активност на имунната система. Изглежда телата им са свикнали със студа.

Промени в тялото ви при студено време

Всеки има възможност да свикне до известна степен със студа. Човешкото тяло постига аклиматизация чрез комбинация от различни вътрешни промени, които хората могат да поддържат или потискат в зависимост от поведението си.

Има доказателства, че определен тип мастна тъкан, известна като "кафява мазнина", може да помогне на тялото да генерира топлина в отговор на постоянно студени условия.

Хроничното излагане на студ по някакъв начин активира кафявата мазнина, за която знаем, че претърпява драматични сезонни промени. Новородените имат много кафява мазнина, която им помага да останат топли, защото нямат достатъчно мускули, за да потръпнат.

Въпреки че някога се смяташе, че хората губят запасите си от кафява мазнина, докато растат от ранна детска възраст, изследванията показват, че части от тялото на възрастните, особено областта около горната част на гръбначния стълб и шията, или задържат кафява мазнина, или генерират нова в отговор на охлаждане.

Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес