Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Kак да премахнете суперлепилото от различни повърхности

18 ноември 2021, 10:12 часа

Дори и при най-прецизната работа е възможно лепилото да попадне върху ръцете и по различни повърхности. Ако мигновеното суперлепило се втвърди, най-лесният начин е да използвате специални средства за отстраняването му, така нареченото антилепило. Но ако няма такова нещо подръка, можете да опитате с налични средства.

1. Ръце

След измиване на ръцете със сапун е препоръчително да напарите и омекотите кожата с масло или крем. След това можете да опитате механично да изтъркате суперлепилото, дори да използвате пемза за груби зони. По-радикален вариант е да изтриете капката с течност, съдържаща ацетон или лакочистител. Също така се препоръчва да се опитате да избършете мястото, където е попаднало лепилото, с памучен тампон или кърпа, напоена с разтвор на димексид (диметилсулфоксид) - можете да го купите в аптеката. След това трябва да измиете ръцете си със сапун и да нанесете подхранващ крем.

2. Дрехи и обувки

Докато петното е прясно, се препоръчва първо да изперете дрехите в гореща вода на ръка или в пералня. След това се опитайте да отстраните петното от лепило механично. Ако това не помогне, опитайте се да премахнете лепилото, като избършете с кърпа, навлажнена с ацетон, лакочистител или димексид. Можете да опитате да избършете суперлепило от обувките си, като навлажните кърпа с лакочистител или димексид.

3. Пластмаса

Ацетонът и подобните разтворители не винаги са подходящи в този случай, понякога е по-добре да използвате димексид. След това се препоръчва да избършете повърхността със специална почистваща кърпа. Можете също да опитате да намажете втвърденото лепило с масло и след това да го отстраните със шпатула, нож или подобно.

4. Дърво

Матовото може да опитате да почистите с всякаква течност, съдържаща ацетон. Димексидът понякога се използва за отстраняване на суперлепило от лакирана дървесина, но има риск от увреждане на повърхността. Тогава вероятно повърхността ще трябва да бъде шлайфана и лакирана.

5. Стъкло, съдове и плочки

Използвайте абразиви като сол или сода за хляб за съдовете за готвене. За плочки и стъкла - ацетон.

6. Линолеум

Можете да опитате бял спирт или лакочистител. Но първо е препоръчително да пробвате на място, което не се вижда. Друг вариант е да опитате да премахнете суперлепилото механично, например с твърда гъба или шпакла.

7. Метал

Обикновено се използват ацетон или промишлени продукти на алкохолна основа или лакочистител за нокти за отстраняване на втвърдено суперлепило.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес