Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да повлияете на партньора си и да го промените

18 септември 2021, 23:30 часа

В тази публикация ще обясним как да повлияете на партньора си и да го мотивирате да се промени. Интересното е, че това е напълно различен метод от често използваните методи - които като правило, не само не носят никакви резултати.

Забелязали ли сте, че най-често когато спорите с партньора си, вие или той се опитвате да кажете на другата страна как да се държи? Някой ви казва: Трябва да харчиш по-малко пари. Трябва да се откажете от пушенето. Вече не можеш да се виждаш с тази приятелка! Така възниква конфликтът между двама души...

Често вие сами имате изисквания към другия човек, а когато неговото поведение не отговарят на тези изисквания - вие направо побеснявате. Това е грешката, която прави по-голямата част от хората - ние играем диктатори. Опитваме се да се контролираме и да казваме на другите какво да правят. Голяма грешка!

Стратегия, която може незабавно да поправи всички ваши взаимоотношения, е да се отървете от всякакви очаквания. Става въпрос за това да спрете да принуждавате някой да прави нещо. Става въпрос за предоставяне на пълна свобода на хората - стига да не нарушават вашата свобода.

Нека да видим как обикновено работи този вариант. 

Съпругът казва на жена си:

Трябва да се откажеш от пушенето веднага. Мирише на цигари в цялата къща. Харчиш много пари и съсипваш здравето си. Трябва да се откажеш незабавно!

Прав ли е този човек? Да? Всичко което каза, е вярно. Проблемът е, че подходът му по никакъв начин не мотивира съпругата му да се промени. Напротив, това я демотивира. Всеки път, когато кажете на някого нещо подобно със заповеднически тон, го карате да се съпротивлява.

Ако някой каже: трябва да отделяш по един час за упражнения всеки ден, защото ще бъдеш по-здрава, ще изглеждаш по-добре и ще се чувстваш по-добре - този човек също би бил прав. Проблемът е, че всеки сам трябва да вземе тези решения. Когато са наложени насила, те убиват вътрешните мотивации.

По този начин, когато съпругът принуждава съпругата си да се откаже от тютюнопушенето, жената не само трябва да се справи със зависимостта, но и няма подкрепа от съпруга си. Ако не издържи и след седмица почивка от пушенето, тя отново посегна към цигара - едва ли ще посмее да си признае, защото знае, че съпругът й ще побеснее. Това създава допълнителен стрес и разрушава разбирателството между партньорите.

Сега си представете различно отношение:

Съпругът говори: 

Много бих искал да се откажеш от пушенето скъпа. В края на краищата добре знаеш, че това е вредно за твоето здраве. Ако го направиш, ще си спестиш и много пари. Но помни, че не искам да ви принуждавам да го направиш. Ако искаш да се откажеш, решението трябва да бъде изцяло ваше - просто не забравяйте, че винаги можеш да разчиташ на моята подкрепа.

Когато подхождате към всеки въпрос по този начин, винаги сте на страната на този човек. Този подход мотивира. Принуждаване - демотивира и разваля отношенията.

Анита Найденова
Анита Найденова Отговорен редактор
Новините днес