Често в общуването с околните можем да наблюдаваме един парадокс - реагираме спокойно на някой, който греши, мисли различно от нас и действа неприемливо, а реагираме остро при друг случай, когато човекът насреща прави нещо очевидно за първи и последен път.
Обяснението дава психологията. Изхожда се от идеята, че ако даден човек ни е неприятен, то причината е проекция. Това е защитен механизъм, който се има за основа факта, че качеството, което е изместено от нечия личност, се приписва на друг човек. Това, което в съзнанието ни е непозволено, ни дразни. В образа на неприятни хора често застават близките ни - партньори, колеги, роднини, приятели. Това се отразява особено негативно на живота ни, разрушава отношенията ни с най-близките до нас.
9 знака, че си имате работа с лош човек
Как да общуваме с човек, който ни е неприятен?
1. Нужно е да се отдалечите за малко от този индивид, да си починете и да разберете дали наистина става дума за непоносимост, или е временно състояние поради умора или други обстоятелства.
2. Пробвайте да разберете как се чувствате до този човек, как той влияе на самооценката ви.
3. Дайте израз на емоцията от това общуване. Ако ви дразни, дразнете се, ако ви ядосва, ядосвайте се. Понякога чувството на враждебност отминава, когато му дадем простор да се изрази.
4. Изразете пред себе си на глас или в писмена форма какви са претенциите ви към вашия дразнител. Защо не ви харесва, как ви вреди, какво в общуването ви създава дискомфорт? Дали това е свързано с норми и правила, възприети от вас още в семейството на родителите ви от най-ранна възраст, или се е създало следствие на жизнения ви опит?
5. Дайте си сметка какво искате от този човек. Какво искате да промени той и дали може да си позволите такова изискване? Ако това не зависи от вас, защо ви дразни?
Понякога негативизмът към друг човек може да бъде толкова силен, че това чувство да му нанесе физическа травма или направо да го унищожи. Чувствата за срам, вина, омраза правят ситуацията невъзможна за разрешаване. Понякога негативните настроения не са породени от реална нужда да се премахне този човек, да му се навреди, за да изчезне, а поради неспособност да се реагира по някакъв начин. За да се преодолее това, може да се използва тактиката да се говори на неприятния човек, когато той е далече от полезрението ви. Добре е да се изговорят на глас всички неприятни състояния, които той създава у вас - ад, обида, желание да му причиним болка, желание да изчезне от живота ни. Изговарянето на тези насъбрани негативни настроения е освобождаващо за нашата психика.