Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да не загори казанът за ракия?

03 май 2022, 08:40 часа

Знаете ли, как се вари добра ракия?

Днес ще ви разкажем за това, както и какво се прави, за да не загори казанът за ракия.

Добра ракия се прави с добро джибри. Правилно е суровината за направата на ракия да се опита на вкус. Правилно е вкусът на материала да има аромат и да е без сладки или кисели, нито горчиви привкуси, дават съвети от "Казан за ракия".

Горчив привкус може да се получи, ако материалът е стоял прекалено дълго, повече от 5 месеца, заедно с костилките на плодовете или ако такъв е направен от костилкови плодове (сливи, джанки, кайсии).

Не много силната киселинност може да се премахне с пепел, в пропорции 1-2%.

От край време ракията се вари в казан, от чиито изпаренията излиза по тръба, наречена серпентина, през която течността се охлажда. Когато джибрито заври майсторите на ракията поддържат огъня умерен. По този начин ракията започва да тече в тънка и равномерна струя.

Ето как да не загори казанът за ракия

Желателно е огънят да не е много силен, за да не загори джибрито в казана. Най-голяма е опасността от загаряне, когато потича първакът. Тогава огънят се намалява, а казанът се оставя само да ври само на жарта. Този етап се контролира с помощта на температурата на капака и лула, чрез опипване (има и термометри). Прекъсване процеса на дестилация на ракия или преокачествяване получаването й става по обективни или субективни показатели.

Някои майстори по изпичане на ракията ползват спиртомер. По този начин под 35° се смята, че тече алкохолът, който е по-вреден от метиловия алкохол. Преходът на ракия се контролира към паток по 3 начина. Показателите са следните:

-   градуси - ракия, плисната над жарта, гори, а патокът я гаси;

-   миризма - при недоброто джибри, понякога ракията потича с неприятен мирис, дори над 40°;

-   киселост - на съшия принцип е както при мириса.

Защо прегаря ракията?

За да стане ракията добра, е от значение важно как се вари. Когато се прави главно от круши и ябълки, прегарянето е проблем и тогава трябва да се внимава. Загарянето на казана за ракията се случва, защото съотношението между плодове и вода не е спазено. Тогава материалът е прекалено гъст.

Кашата, получена от плодовете се изсипва в казана. Тя не бива да заема повече от 80% от целия обема на казана. Важно е да се спазват пропорциите, за да има достатъчно място и за самата пара.

За да знаят с точност колко вода трябва, майсторите ракиджии ползват лесен и прост начин. Те поставят забодена чиста пръчка по средата на плодовата каша.

Ако пръчката остане във вертикална позиция, след освобождаването с ръка, значи кашата е прекалено гъста и ракията ще прегори. Тогава се добавя още вода, докато пръчката се наклони на една страна по ръба на казана.

Как да не загори казанът за ракия?

Ако кашата бъде заредена без доливане на допълнителна вода, ракията със сигурност ще загори.

Друг случай, в който може да се получи прегаряне е ако огънят е прекалено силен.

Добре е да се поставят не много големи дървета, за да не е много силен огъня и да не загори ракията, съветват от "Готвач".

Преди да бъде изсипана в казана кашата, трябва да се постави на дъното му метална или дървена скара.

Скарата няма да позволи на твърдите частици да стигнат до дъно, дори то да е загоряло. Препоръчително е на скарата да се постави зеблен чувал и отгоре да се изсипе материала от плодове за печенето на ракията. Чувалът се завързва, водата се налива около му, докато се покрие и тогава се поставя капак, добавят от "БГ Фермер".

Някои поставят мрежа, която пускат на дъното само с плодовия сок. При този вариант няма как да не загори казана за ракия.

В случаи, че правилата са стриктно спазвани ракията няма никога да загори.

Съвети:

Без значение, колко и кои от мерките сте приложили, добре е при разреждане или пасиране на кашата отворът на казана да е открехнат, за да може материалът вътре да се разбърква с бъркалка (дървена), докато процесът по изпарение на алкохола започне.

При гроздова каша, най-правилно е джибрите да са пресовани и само сока да се дестилира. По този начин ще се получи гроздова ракия с отлично качество.

По време на дестилация на плодовите ракии трябва да се подхожда много внимателно. Загряването с дърва на казана и до завирането на самата каша трябва да става бавно и постепенно, в никакъв случаи интензивно.

Важно е също така, за да не загори казанът за ракия, вратата на печката от казана да е затворена - не го забравяйте, макар да звучи елементарно.

Екатерина Георгиева
Екатерина Георгиева Отговорен редактор
Новините днес