Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да не се захаросва медът?

14 декември 2022, 15:15 часа

От около 50 милиона години пчелите произвеждат мед - един от най-ценните хранителни продукти. За цялото това време медът и пчелните продукти почти не са променили своя вкус, състав, лечебни свойства и полезни химически вещества, които го правят безценен дар от природата.
Пчелите събират пчелен прашец от тичинките на цветовете и нектар, богат на фруктоза и глюкоза, от които се получава крайният сладък продукт. 

Истината за суровия мед: Какви са ползите за здравето ни, ако има такива

Пчелният мед се “произвежда” от няколко вида медоносни пчели. Те събират цветен нектар и други растителни секрети, които трансформират, съчетавайки го с вещества, които се отделят от организма им. Така се получава продукт, който се отлага във восъчни пчелни килийки в кошера, където се дехидратира и узрява. Така до нас идва любимия на всички мед, който освен вкусен, е с изключително полезни свойства за нашето здраве.

Използваме меда навсякъде - от филийка с мед, чаша чай до всякакви видове печени сладкиши и други кулинарни специалитети. Много храни имат по-приятен вкус с мед. Медът е сладък, лепкав, докато не се захароса. Всичко това ви е познато, нали?

Ако медът изглежда така, по-добре НЕ го яжте

Защо медът се захаросва?

Медът е създаден от две съставки: захар и вода. Захарта се разтваря във вода, но в меда съдържанието на захар е повече от това, което може да се разтвори, т.е. няма достатъчно вода, която да поддържа захарта разтворена за дълго време. Затова тези две съставки накрая ще се разделят. В резултат на това се получават кристалчета, които варират по големина и състав в зависимост от вида на меда. От значение е също и съотношението захар-вода в този продукт. 

Мед с по-голямо съдържание на захар ще се захароса по-бързо, защото на водата ще й е по-трудно да го задържи. Суровият мед също се захаросва по-бързо, защото съдържа голямо количество прашец или пчелен восък.

Трябва да знаем, че е съвсем нормално и естествено медът да се захаросва. Всеки мед, който държите у дома, в един момент ще започна да кристализира. Въпреки популярното мнение, това не означава, че медът е от лошо качество или с изкуствени добавки. Точно обратното, това означава, че медът е истински и с по-малко добавки. Колкото “по-суров” е един мед (съдържа прашец или пчелен восък), толкова по-бързо ще се захароса.

Ако ядете по лъжичка мед всяка вечер, ще забележите тези 7 ефекта

Как да разтопим отново захаросания мед?

Захаросаният мед е здравословен за ядене. Ако не ви харесват неговите текстура и вид, има възможност да избегнете захаросването. Най-простият метод е “водна баня” - използвайте топла вода и една купа. Поставете буркана мед в купа с топла вода на височината на буркана и изчакайте, докато се разтопи. Внимателно отворете буркана и разбъркайте меда с лъжица, докато достигне желаната от вас консистентност. Това може да ви отнеме около 45 минути в зависимост от степента на кристализация. След този процес текстурата на меда трябва да е същата както в оригиналния му вид. Просто ви трябва малко време и бавно разбъркване. Внимавайте в буркана да не попадне вода.

Как да предотвратим захаросването на меда?

Най-добрият начин да избегнете кристализацията на меда е да го съхранявате на стайна температура. Идеалното място е тъмен шкаф, далеч от пряка слънчева светлина. Избягвайте съхраняването му в хладилник или на по-ниска температура, което ще ускори процеса на кристализация.
Не забравяйте, че медът накрая винаги ще се захароса, което е естествен страничен ефект от химическото му съдържание. За да го консумирате в по-точен вид, наслаждавайте му се до няколко месеца, след като го купите.

Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес