Всяка година, малко след като лятото си отиде, се озоваваме в сезона на грипа и на настинките. Разбираме, че зимата е дошла, когато започнем да кашляме и да подсмърчаме. Обикновено всичко тръгва от офиса. Първо се разболява колегата до Вас, от Вас се разболява шефът и т.н.
Офис средата, е меката на грипните епидемии. Повечето ходят на работа болни, без изобщо да предупредят колегите си за това.
Ето няколко съвета как да се предпазим от грипа в офиса.
Дръжте си ръцете винаги чисти
По-голяма част от вирусите се разпространяват посредством пряк контакт. Мийте ръцете си както след, така и преди хранене. Може и да ви се струват забавни хората, които си почистват ръцете веднага след здрависване, но това също ще ви предпази от грипа. Заредете се, ако не с дезинфектант за ръце (с високо съдържание на алкохол), то поне с мокри кърпички. Основната ви хигиена обаче трябва да включва миене с гореща вода и сапун, което да продължава поне 20 секунди.
Не кихайте и не кашляйте в длан. Използвайте кърпичка.
Изхвърлените вируси остават на ръката, а след това полепват по повърхностите, които са докоснати. След прекия контакт, това е другият вариант за разпространение на заразата.
Внимавайте с предметите, които са за общо ползване в офиса
Най-голям риск от зараза носят нещата за общо ползване. Такива са кранчетата на чешмата в тоалетните и в стаята за почивка, дръжките на микровълновата фурна и на хладилника, общите вестници и списания, както и компютърните клавиатури. Експертите съветват личната ви работна хигиена да включва ежедневно почистване на работното място с дезинфектант. Не е нужно дори да ви казваме, че миенето на ръце след пипане на общия инвентар е повече от задължително.
Пийте повече течности
Липсата на хидратация, ограниченият сън и ежедневният стрес отслабват имунната система на организма. Хубаво е винаги да имате бутилка с вода на бюрото си. Необходимата доза дневен прием на вода за един възрастен е 2 литра. Чрез отделителната система човек изхвърля най-много вредни вещества и токсини. Цветът на урината е един от най-сигурните знаци за това дали приемате достатъчно течности. Ако тя е по-скоро жълта, отколкото прозрачна, трябва да увеличите приеманото количество.
Приемайте витамини
Ако усетите някакво неразположение, е добре да се консултирате с личния си лекар за приемането на концентрирани витамини – като витамин C или цинк, с което допълнително да подсилите имунната си система.
По-малко докосване
Много важно правило е да направим усилие да не докосваме лицето си в рамките на работния ден. След като сме били в контакт с какви ли не микроби, ги пренасяме през очите, носа и устата си, без дори да го осъзнаваме. Оттам те преминават директно в тялото ни и отслабват имунитета ни.
Проветрявайте често
Циркулацията на въздуха е полезна за общия тонус на тялото, а освен това чистият въздух се затопля по-лесно от застоялия. Свежият въздух гарантира здрави дробове. Освен да се проветрява често, препоръчителни са и разходките сред дървета – в парка, планината.
Спортувайте
Физическите упражнения са важни не само за общия тонус на духа и тялото. Когато спортуваме, се изпотяваме и вредните бактерии се отвеждат през порите. Движението и правилното дишане засилват имунната система, която прави организма по-устойчив на заболявания.