Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да не се прекалява с контрола над тийнейджър?

10 август 2022, 14:00 часа

Притеснението за дете все още не е причина за установяване на твърд диктаторски режим. Не е тайна, че децата в пубертета се променят коренно, както по отношение на поведението, така и физически. И все пак това как да общуваме с тийнейджър си е цяло изкуство. Ако и вие сте родител на подрастващо дете, може би тази тема ще ви е от полза:

Как да не се прекалява с контрола над тийнейджър?

Преходната възраст е труден период в живота, както за детето, така и за родителите му. Този етап е свързан с конфликти, формиране на личността, взаимно неразбиране.

Колкото по-широк става обхватът на личната свобода, толкова повече тийнейджърът преминава към своето израстване. Така той се учи да се ориентира в жизненото заобикалящото го пространство, да взема самостоятелно решения, да гради връзки и взаимоотношения. В тази възраст тийнейджърите са изключително загрижени за своя статус, имидж и външен вид. В тази възраст идва и първата любов.

10 неща, които всеки тийнейджър трябва да знае за любовта и секса

Как да открием златната среда, в която да има ясно изградени граници на позволено и в същото време строг контрол?

Преходната тийнейджърска възраст трудно преминава без затруднения. В този период се развива не само физически детето, но и неговата психика. Важна роля изиграват отношенията в семейството и като цяло домашната атмосфера. Не можете да упреквате тийнейджър, който търси начин да избяга от скандалите и се опитва да се скрие там, където мисли, че намира подкрепят. Дали този етап ще е конфликтен или не, това до голяма степен зависи от възрастните.

Родителите трябва да са насяно с факта, че рано или късно ще настъпи временното отчуждение. Вие и детето ще сте отдалечени един от друг. Реално за тийнейджъра този етап на комуникация с родителите му е по-важна. Това е качествено нов тип комуникация, виртуалната комуникация.

Съвременните тийнейджъри прекарват часове в социалните мрежи, в интернет като цяло и в различни сайтове. Съвсем логично е родителите да проявяват ненатрапчив, здравословен интерес към срещите с детето си.

Въпросът с родителските права решава една голяма част от този проблем

И тук се появява въпросът какво влагат възрастните в това понятие. Дали тук значение имат диктаторските навици или се засилва антагонизма. Трябва умело да се общува с тийнейджъра, защото на тази възраст децата имат по-развито чувство за противоречие от всякога. Всяко действие провокира реакция. Ако "прекалите", тийнейджърът ще се заинати и го направи нещо от злоба. Няма нужда да го тъпчете с недоверието си. Има много грозни ситуации, в които родителите постъпват зле с децата си в такива препирни. Не е нужно да го правите. Дайте му време, намерете златната среда.

Да предположим, че на тийнейджър е позволено да ходи навън до десет вечерта. Десет и половина е, мобилният му телефон не отговаря. За минута въображението на мама създава трилър, по-добър от всеки режисьор. С участието на нейното дете. Сбили сте се? Блъснат от кола? Ограбен? Но той е жив и здрав (току-що видя момичето и батерията на мобилния телефон падна). Но мама вече е трудно да се спре. Тя крещи и плаче, заплашва с наказание. Запознати ли сте с тази ли подобна ситуация?

Как да овладеете тийнейджърската агресия?

Как да помогнете на своя тийнейджър да разбере вашата загриженост и да осъзнае обективната и безвредна зависимост от страна на своите родители?

Тук вие като родители трябва да му обясните, че докато стане самостоятелен, родителите са тези, които са отговорни за неговото благополучие. Следователно те контролират социалния кръг на детето, това как прекарва свободното си време, неговия успех в училище и пр.

Компетентната и ефективна форма на контрол е комуникация с училището. С помощта на съвременните технологии и интернет можете да наблюдавате напредъка, да получавате известия на имейл адреси на учителите, да се свързвате с тях и да сте в крак с предстоящи училищните събития. Важен е също така и контактът с други родители.

В този период важна роля играе и максималната ангажираност на тийнейджъра. Спортът, изучаването на чужди езици, сериозното отношение към обучението значително опростяват проблема с родителския контрол. Наред с това може да общувате с тийнейджъра си по теми, които го интересуват. Така ще намалите влиянието на нежелани контакти и ще елиминирате заплахата от поява неподходящи „приятели“.

Вашето дете тийнейджър ли е?

Опитайте се, контролирайки живота му, да покажете максимален такт и издръжливост. Не забравяйте, че наказанието невинаги е популярна мярка. Влезте в проблемите в главата и начина на мислене на своето дете. Не отхвърляйте своя тийнейджърът, когато иска да сподели нещо. Ако няколко пъти го отбиете, той ще се затвори в себе си. Не търсете оправдания в работата си. Прекарвайте повече време с детето си, разговаряйте. Колкото и да ви е трудно в този период, тийнейджърът трябва да чувства сякаш винаги е добре дошъл при вас. Само така ще се чувства винаги у дома.

Екатерина Георгиева
Екатерина Георгиева Отговорен редактор
Новините днес