Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да имаме най-пухкавата питка?

06 февруари 2024, 12:44 часа

Питката е част от  традициите ни, обреден хляб, присъстващ на трапезата и за най-светлите, и за най-тъжните поводи, хляб, събрал между коричките си цяла една вселена – родната, нашата история и същност, българщината.

Да можеш да приготвиш питка и да я украсиш подобаващо, било задължително за някогашната мома – с кръст за Коледа, с ангел за кръщенето – всеки празник имал своята украса, но в основата стояла питката, която трябвало да стане пухкава.  Как да приготвим най-пухкавата питка не е труден въпрос, ако има кой да повдигне завесата на малките тайни пред вас и ви разкрие онези трикове, които гарантират най-пухкавата питка.

Най-пухкавата питка – трикове и тайни съвети

1.       Независимо дали ще използвате жива мая или сода за хляб към брашното, то трябва да е многократно пресято, преди добавянето на набухвателя. Три пъти е минималната бройка на пресяванията, която ви гарантира най-пухкавата и ароматна питка на края на начинанието. Не пестете време и усилия от това. Пресятото брашно е в основата на успеха.

Класическа рецепта: Вкусна питка за вашата трапеза

2.       Маята е важна, на нея се дължи бухването на питката.

3.       Отделете достатъчно време за месене. Месете дълго и разточително, тестото трябва да стане на шупли, за да е пухкава питката на финала.

4.       Не пропускайте, че температурата, на която трябва да втаса питката ви, е стайната.  

5.       Качеството на продуктите не е за пренебрегване. Няма как да получите питка със завладяващи небцето автентични вкусове и аромати, ако използвате продукти с ниско качество  от търговската мрежа.

6.       Не щадете олиото, мазнината прави питката по-мека и по-ароматна. Шеф готвачите съветват да използвате щедро растителна мазнина за свеж вкус и мекота на питката.

Как се прави питката за Бъдни вечер по стара българска традиция

7.       Важно е да внимавате с градусите на фурната. Прекалено силната ще грабне питката и няма да постигнете целта си. Градусите, на които трябва да печете питката, за да стане пухкава, са ниски и с настроено най-долно положение на фурната, като по този начин влагата в питката се запазва, а вие се наслаждавате на най-пухкавата питка на масата.

8.       Внимавайте питката да се опече равномерно и покривайте с фолио, ако видите участъци по кората, които бързат да станат готови по-рано. Изгорялата кора ще съсипе удоволствието и от най-пухкавата питка.

9.       Не прекъсвайте питката, докато се пече. След като я поставите във фурната, не отваряйте вратичката поне 20-тина минути.

10.   Влажна кърпа върху питката, поставена след изваждането ѝ от фурната, прави коричката  мека.

11.   Не пропускайте и най-ценната съставка, най-голямата тайна на питката – обичта, която вплитат в нея домакините. Както и да приготвяте питката, каквито и малки тайни и трикове да приложим, колкото и правила да последваме, няма ли обич между коричките, питката няма да бъде сладка.

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес