Бобът и лещата са храни, които са се превърнали в емблема за балканските страни. Разбира се, всяка държава, дори всяка област в дадена страна, има традиционна рецепта или някакъв "чалъм", с който се гордее. Днес ще си поговорим за лещата.
Освен, че е евтина, вкусна, лещата може да се похвали с наистина много ползи! В състава си съдържа фибри, витамин А, витамин В3, витамин В4, витамин С и др. Източник е на много минерали като желязо, калий, калций, манган, мед, селен, фосфор и цинк.
Каква обаче е разликата между червената, кафявата и зелената леща?
Още: Ето кои 15 храни могат да се борят с глада за захар
Кафявата леща е най-популярна в България и можем да я срещнем във всеки магазин. Този вид леща се готви бързо, средно около 20 минути след кипване на водата и не изисква предварително накисване. Обикновено хапваме кафявата леща под формата на супи и яхнии.
Червената леща всъщност е обелена жълта. Тя е доста по-лека, нежна и богата на фибри. Поради факта, че е обелена, се готви много по-бързо – 7-8 минути след завиране на водата. Подходяща е за приготвяне на фини пюрета, а също и като една от първите храни в бебешкото захранване.
Зелената леща, известна още като френска леща, става все по-популярна не само във Франция, но и в цял свят. Характерно е, че зелената леща е много ароматна, а самите зрънца са плоски, по-твърди и запазват формата си при готвене. Това я прави идеална за салати, тъй като не се разпада при смесване и разбъркване.
Още: Вкусна и здравословна жълта леща: Приготвя се лесно