Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Жега идва. Най-добрите стратегии срещу нея са...

12 юли 2023, 21:17 часа

Всички обичат лятото, но не и жегите. Те могат да бъдат опасни и да създадат стрес за организма. АРД събира препоръки от Германската лекарска асоциация за това как да се пазим от горещините.

Течности и храна

Най-важното нещо, което трябва да правим, за да се предпазим от негативните ефекти на жегите, е да се хидратираме. Препоръката на Германския център за здравно образование е да се пият по 2-3 литра течности дневно, пише АРД. Най-добре е да пиете вода, сокове или неподсладени чайове - напитките с кофеин или акохол не са препоръчителни. Не е добре и да пиете твърде студени напитки, защото това раздразва стомаха.

По-възрастните хора трябва да са особено внимателни и да пият много течности. Често се случва те да не изпитват жажда. Затова е добре близките им да им припомнят, че това е важно, отбелязва АРД. Има обаче и друго: за хора с определени съпътстващи заболявания не е препоръчително да се пият твърде много течности и това трябва да се консултира с лекар.

При високи температури храненето също е важно, но трябва да се яде основно лесно разградима и лека храна - например зеленчуци и плодове, салати, нискомаслени супи и млечни продукти. По-добре е да приемате малки количества храна по няколко пъти на ден, вместо да се храните три пъти обилно. Важно е и да се ядат солени ястия, защото потенето в жегата изважда натрия от тялото ни и това трябва да се балансира, тъй като е важно за правилното функциониране на организма. При недостиг на натрий в тялото човек изпитва умора и реакциите му се забавят, уточнява АРД. Твърде солените храни обаче също не са препоръчително - не само в жегите, а въобще.

Правилното облекло

Добре е да се обличаме леко в горещите дни. Вискозата, по-тънкият памук, ленът и коприната са най-добрите материи за лятото. Светлите цветове също са по-добър вариант от тъмните, защото отразяват слънцето и помагат за по-доброто охлаждане на тялото. Препоръчително е дори да носите дълги ръкави, за да пазите кожата си от слънцето, пише АРД.

Особено важно е да се ползва слънцезащитен продукт с достатъчно висок фактор при открита кожа. Експертите препоръчват и да се носят слънчеви очила и шапка с голяма периферия през деня.

Спорт, проветряване, чаршафи

По принцип е най-добре да не се стои на слънце в най-горещите части на деня. Спорт и всякаква физическа активност е по-добре да се изместят за рано сутрин или по-късно вечер. А тежки тренировки изобщо не са препоръчителни, смятат експерти.

За да държим дома си възможно най-прохладен, е добре да проветряваме рано сутрин, късно вечер или през нощта, пише още АРД. Най-добре е всички прозорци да са отворени едновременно, за да се проветри възможно най-добре. През деня прозорците е хубаво да са затворени, когато температурата навън е по-висока от тази у дома. Ако разполагате с щори, те също са полезни за предпазване от големите горещини.

Температурата в дома трябва да се поддържа под 32 градуса през деня и под 24 - нощем. Ако е над тези градуси, климатици и вентилатори също могат да ви разхладят. Трябва обаче да се внимава - част от тези уреди могат да прегреят, ако охлаждат от много високи температури.

Нощем е добре да спите в най-прохладната стая в апартамента, дори това да не е непременно спалнята. Завиването дори само с чаршаф е добър вариант за горещите нощи. Интересна препоръка е например да приберете чаршафа си в найлонова торба във фризера за кратко и после да се разхладите със студената материя.

Как да разпознаваме симптомите

Ако приемате редовно лекарства, трабва да проверите дали горещините им влияят по някакъв начин, съветват от Германската лекарска асоциация. Дехидратиращите медикаменти например могат да имат негативен ефект по време на жеги. Същото важи и за седативите и антидепресантите, уточнява АРД. В никакъв случай обаче не бива да се спира или намалява предписано лечение без консултация с лекар.

Симптомите, които могат да се очакват в резултат от големите горещини, са замаяност, отслабналост, силна жажда и главоболие. Слънчевите удари предизвикват и гадене, отпадналост и проблеми с кръвообращението. При сериозни случаи е важно да се потърси медицинска помощ и пострадалият да се премести на студено място, където да легне върху навлажнени хавлии, докато лекарите пристигнат.

 

Източник: Дойче веле

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес