Преобладаващото мнозинство от собствениците на домашни любимци, както е известно, се делят на две основни групи - такива, които предпочитат кучета и тези, които обичат повече котките. Имат ли общи психологически черти принадлежащите към всяка от тези групи? Този въпрос оставаше открит дълго време. Тексаския университет проведе проучване, в което са участвали около 4500 собственици на домашни любимци. От тях 74% се оказали „любители на кучетата“, информира БГНЕС. След анализ на отговорите на всички доброволци, специалистите създадоха обобщени психопортрети на двете групи. И разликата между психологическите им характеристики, според учените се очертава съвсем ясно.
Любителите на кучета са екстровертни и са склонни да общуват с широк кръг хора, те са по-доверчиви и състрадателни. В същото време имат добра дисциплина, целенасочени са, не обичат спонтанността и изненадите, избягват резките промени в живота и ежедневието си.
Любителите на котки често показват признаци на невротичност, по-склонни са към депресии и промени в настроението. Повечето от тях са интровертни. Но те като правило имат по-дълбок и мощен интелект, по-изтънчен вкус и са влюбени в приключенията и романтиката. Любителите на котки ценят високо новите идеи и обичат да експериментират.