Оказва се, че слоновете може да имат собствен език, в който комуникират чрез серии от звуци с ултра ниски честоти, съобщава Engadget. Изследването Elephant Listening Project (ELP, в превод на български “Проект за слушане на слоновете”) прави опит да декодира звуците, издавани от големите животни, анализирайки 300 000 часа аудио, записано от свръх чувствителни инфразвукови микрофони, скрити в дърветата на африканските гори.
„Тайните“ звуци са едно от най-интересните открития на изследователския екип. Честотата им е толкова ниска, че не могат да се доловят от човешко ухо, но се разпространяват на няколко километра разстояние. Учените са установили, че слониците са много по-активни в комуникацията с тези звуци в сравнение с мъжкарите, които често стоят отстрани и наблюдават.
Понастоящем има около 100 000 горски слона, като броят им е намалял пет пъти от 1993 година насам. Главната причина за свиването на популацията е бракониерството. Цената на слоновата кост е висока, което прави животните обект на нападения. Записите на ELP са направени в дъждовните гори в рамките на шест месеца, без наличието на човешко присъствие. Проектът се фокусира върху събирането на звуков материал, но учените са монтирали и инфрачервени камери, за да наблюдават поведението на слоновете. Изследователите се надяват да използват системата от записващи устройства и като алармена система, насочена срещу бракониерите.