Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Историята на печките! Как, кога и къде са се появили тези домакински уреди в нашите домове?

22 ноември 2020, 09:27 часа

Печката е домакински уред, който не липсва в ничия кухня. Печките отдавна не работят на дърва, като тази прекрасна машина за приготвяне на храна може да бъде захранвана от електричество или пък от газ. Въпреки че в България природният газ (или метанът) навлезе доста по-късно в домовете ни, вече има безброй предложения за газови печки, въпреки че масово се използват електрическите. Но каква е историята на този домакински уред, който днес намираме за основен и незаменим в нашите кухни?

Първите печки са се появили през 1820 в Англия и работели на газ. Британецът Джеймс Шарп патентовал изобретението си през 1826 г., а от 1836 започнал промишленото производство на печки в собствената си фабрика. Въпреки че такова устройство било изложено на Световното изложение в Лондон през 1851 г., едва през 1880 г. печките придобиват популярност и започват да се появяват във все повече домове, след като газовата мрежа била разширена в национален обхват в Обединеното кралство. Впоследствие, към печките, които първоначално са били съставени само от горната част, т.е. котлоните - добавили фурната, а размерът на целия уред е намален, за да може да се побира по-лесно в кухнята.

От 1910 година производителите на печки започнали да покриват повърхностите на уреда с емайл, за да ги направят по-лесни за почистване. Първоначално печки се палели с обикновени, класически кибрити, както все още се прави в много от домове с такива уреди, но с времето набрали популярност печките с бутон за електрическо запалване.

На европейския континент и в останалата част от света, газовите печки започват да се разпространяват едва в началото на 20-ти век.

През 1891 г. се появява електрическият котлон, патентован от компанията "Carpenter Electronic Heating Manufacturing". В наши дни вече съвременните котлони работят както на газ, така и на ток.

Газовите котлони са еволюирали много от първоначалния си вид, като са станали много по-ефективни, с висока мощност и електрическо запалване. Те вече може да имат и система за сигурност, която да спира газта при случайно изгасване на огъня. Най-добрата и бърза система за готвене обаче си остават електрическите индукционни котлони.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес