Днес ще се запознаем по-добре с историята на град София. Ще ви разкрием произхода на имената на някои от най-известните квартали в столицата. Знаете ли, че Иван Вазов разрешава спор и дава име на място, което днес е квартал в София. Очаквайте и много други любопитни истории за наименованията на софийските квартали.
"Победителите не ги съдят" - от превземането на кой български град идва изразът
Кой квартал е наименован от Иван Вазов
Отговорът е Красно село, днес квартал в София. Предполага се, че първият заселник на това място е дошъл от Панагюрище и се е наричал Димитър Геров. Смята се, че той е построил първата къща в района. През 1900 година вече била проектирана трамвайна линия през района на Красно село. Населението значително се увеличило, формирайки териториална единица под формата на квартал. Следователно трябвало да му бъде дадено име, но това породило големи спорове сред жителите. Някои от най-известните предложения били:
- Ягодово
- Малиново
- Градината
Поради многобройните спорове около името, хората решили да потърсят авторитет за разрешаването му . Обърнали са се към нашия голям писател Иван Вазов. Причината за това била, че той често пътувал с трамвая през квартала и обичал малките и изящни къщички, които хората си били построили. Той решил, че мястото трябва да се нарече Красно село - начинът, по който се запечатало мястото в неговата памет.
Кой град щял да строи "бозопровод" до София
Овча купел
Това е едно от имената на софийските квартали, които веднага привличат вниманието. Местна легенда го свързва с голямо земетресение, което го засегнало през 1858 г. Тогава от недрата на земята бликнала минерална вода. Това накарало местните овчари да водят там стадата си. Смятало се, че тази минерална вода се отразява благотворно на здравето на животните. Поради тази причина през 1914 година е построена обществена баня на това място, а по-късно и болница за рехабилитация.
Как жп линия скарва Габрово и Севлиево?
Надежда
Малко хора знаят, че този квартал е наречен на най-малката сестра на цар Борис III - Надежда. Хората започнали да се заселват там още в началото на XX век. Първите жители са били работници от железниците, както и различни занаятчии. През 1923 година, Надежда вече станала с големината на село, а през 1934 става център на община, която включвала Илиянци, Връбница, Обеля и Модерно предградие.