Обичате ли чипс? Крайно време е да се откажете от този вреден навик или поне да намалите количеството на любимите си закуски, защото те могат да донесат не само излишни килограми, но и да увеличат вероятността от развитие на опасни заболявания.
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
Учени от Медицинския университет в Харбин са анализирали резултатите от Националното изследване на здравето и храненето в САЩ, проведено от 2003 до 2014 г. с участието на 21,5 хил. американци. В началото на периода на наблюдение всички участници са били на 30 години, а разпределението по пол е било почти идентично.
Вредни храни, които всъщност са здравословни (ще се изненадате)
Авторите на изследването са се фокусирали върху оценката на връзката на смъртните случаи в тази кохорта от сърдечносъдови заболявания, рак и други причини с техните хранителни навици, съобщени от доброволците в анкетите.
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
Изследователите разделят сутрешното хранене на участниците в три групи: закуска с плодове и зеленчуци - с повече храни, богати на скорбяла - и т.нар. западна закуска, която обикновено включва бъркани яйца с бекон или шунка, зърнени храни, препечен хляб или сладкиши. Като контролна група са използвани данни от онези доброволци, които са спазвали някаква друга диета.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
15-те най-вредни храни в България
Анализът на данните показва, че любителите на обилната западна закуска консумират повече рафинирани зърнени продукти, твърди мазнини и захар от останалите участници. Доброволците, които предпочитат да закусват сутрин, консумират повече пълнозърнести продукти, кисело мляко и ядки през целия ден. В същото време при почитателите на храни с високо съдържание на нишесте очаквано се установи висока консумация на продукти от бели картофи.
Най-висок риск от смъртност от сърдечносъдови заболявания е установен при привържениците на "картофената" диета: с 44,-52%. Вероятността от ранна смърт по всички причини в тази група е увеличена с 50-52%. При тези, които сутрин предпочитат западната закуска, вероятността от сърдечносъдови заболявания е увеличена с 44%. Но тези, които са яли много плодове и зеленчуци, са имали 23% намаление на този риск и 31% по-ниска обща смъртност в сравнение с останалите доброволци.
Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си
Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
Авторите на изследването установили също, че консумацията на зеленчуци на вечеря е свързана с намален риск от рак, докато на обяд тези продукти нямат такъв положителен ефект.