Традицията на мартеница е гръцка. С това твърдение излиза в свой материал едно от авторитетните издания в Гърция – Greek Reporter.
Според информацията традицията произлизала от Древна Елада и се разпространила навсякъде на Балканския полуостров. В древността гърците носели гривна, наречена „кроки” – или на дясната ръка, или на левия крак. Това ставало по време на Елевзинските мистерии – ритуалите, правени в чест на богинята на плодородието Деметра и дъщеря ѝ Персефона, съпруга на бог Хадес, владетел на подземното царство, обяснява гръцкото издание.
Гръцката версия за мартеницата не се различава много от нашата – носи се за здраве и да предпазва от болести през месец март, когато има по-резки смени на времето.
Според нашата традиция празникът идва с езическата ни история, свързана с всички земеделски култове към природата. Основен персонаж в българския фолклор е Баба Марта - сестра или като жена на Голям Сечко (Януари) и Малък Сечко (Февруари). Тя винаги е недоволна от тях - или са ѝ изпили виното (ако са ѝ братя), или че са свършили някоя голяма пакост. Старицата (невестата) им се гневи, вследствие на което времето се разваля.