Обувките могат да повлияят на ходенето. Поради носенето на неподходящи обувки често се развиват плоски стъпала, променят се походката и стойката, болят стъпала и гърба. Нека видим кои са грешките, които допускаме при избора на обувки и после ни болят краката.
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
Грешка №1. Не се грижите за краката си
Представете си, повече от половината от населението на света страда само от плоскостъпие. Поради това се появяват болки в краката, гърба, промени в стойката. В същото време често хората дори не подозират, че причините за тези симптоми са плоскостъпието и неудобните обувки, които го влошават.
За да избегнете подобно развитие на събитията, направете сканиране на краката. Процедурата отнема само няколко минути. Извършва се от лекар, който след резултатите от прегледа ще ви разкаже всичко за състоянието на краката ви и ще обясни какви точки трябва да имате предвид при закупуване на обувки.
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
Грешка №2. Пробвайте обувките през деня
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
До края на деня краката се подуват малко. Това важи особено за офис служителите, които винаги са в статично положение, малко се движат. Най-добре е да купувате обувки вечер, за да не сбъркате с размера и да изберете най-удобния. Това са малки отоци. Не забравяйте, че изразеното подуване, тежест, умора в краката са тревожни симптоми, които не могат да бъдат пренебрегнати. Ако се появят, консултирайте се с лекар.
5 вида задължителни обувки за гардероба на всяка модерна майка
Грешка №3. Избор на грешен размер
Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си
Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
Преди да вземете решение за размера на обувките, трябва да измерите дължината, ширината на краката. Поставете лист хартия на пода, така че ръбът му да опре в стената. Застанете върху лист хартия с гръб към стената. С химикалка нарисувайте линия над големия пръст на крака. Тя трябва да върви успоредно на стената. Направете същото с втория крак. Измерете разстоянието от ръба на листа до маркираната линия.
Съпоставете получената максимална дължина с таблицата с размерите на обувките. След това трябва да разберете големината на стъпалото. Използвайте измервателна лента, за да измерите нейната обиколка в най-широката й точка. След това проверете отново таблицата с размери на обувките. След като разберете тези параметри, можете да изберете най-подходящите обувки. Само не забравяйте, че е препоръчително да оставите свободно място. Оптималното разстояние от първия пръст до ръба на обувката е 0,5-1 см, но не повече.
Избягвайте тези обувки – те причиняват разширени вени
Грешка №4. Жертвате удобството
Трябва незабавно да изберете тези обувки, в които краката ви се чувстват добре. Няма нужда да купувате неудобен модел и да се надявате, че някога ще се разтегне. Избягвайте обувки, които са нездравословни за краката ви. При носене на заострени обувки стъпалата са подложени на прекомерно напрежение, тъй като има прекомерен натиск върху предната част на стъпалото, което в определени случаи причинява деформация на пръстите.