Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Грешката, която хората допускат при главооболие

25 февруари 2022, 11:50 часа

Всеки поне веднъж в живота си е изпитвал силно главоболие. Първото, което предприемаме, е да потърсим хапчетата, за които сме гледали реклама по телевизията, че мигновено помагат. Какво е разочарованието ни, когато цял час след приемането му не идва желаното облекчение, а напротив, болката е станала още по-силна.

Оказва се, че при силно главоболие е безполезно да се приемат нестероидни противовъзпалителни средства под формата на таблетки. Това мнение споделя лекарят Евгений Комаровски в свое телевизионно интервю.

Според него, заради силната болка може да се появи вазоспазъм, като междувременно хапчето ще остане да „лежи в стомаха и няма да се абсорбира“. Комаровски препоръчва употребата на лекарството в течна дозирана форма, когато изпитване силно главоболие. „Например не хапче, а сироп или разтворим прах“, обяснява той.

Освен това Комаровски обръща внимание на значителната разлика между главоболие и мигрена. Според лекаря, при мигрена болката ще започне да се повтаря епизодично и да има пароксизмална природа. Той обяснява, че продължителността на атаките може да продължи от четири часа до три дни. Според Комаровски, болката при мигрена може да бъде придружена от повишена чувствителност към външни стимули и да причини гадене.

Преди време д-р Комаровски сподели и за друга голяма грешка, която допускат много хора при измерване на температурата. Например, според него е абсолютно невъзможно да се прекъсне измерването.

Много хора използват живачен термометър за измерване на температурата, но не всеки го прави по правилния начин. Това твърди известният лекар и телевизионен водещ Евгений Комаровски. Той обяснява как точно е правилно да се измерва температурата на човек. Според него, това трябва да отнеме около 10 минути.

Експертът написа в своя профил в Instagram, че температурата при подмишницата директно зависи от това колко добре е притисната ръката към тялото. Първо, трябва да избършете тази област от пот, след това да натиснете ръката си към тялото и да останете в това положение за около пет минути. След това вече можете да измервате температурата с термометър.

Строго е забранено прекъсването на измерването и изваждането на термометъра за задоволяване на собственото любопитство“, подчертава докторът. Той също така посъветва хората, които имат висока температура, да пият много течности, да се обличат топло и да останат в хладно помещение.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес