Сушените фурми са доста калорични, но предимно заради високото съдържание на плодова захар - глюкоза, фруктоза и цукроза. Те са страшно богати и на всички нужни за тялото вещества, като мазнини, белтъци, соли и минерали – мед, желязо, магнезий, цинк, манган, калий, фосфор, алуминий, кадмий, кобалт, сяра, бор и други.
Още: Какво не е добре да се прави на Игнажден – не води до нищо хубаво
Още: Ако никой не влезе в дома ни на Игнажден – ето какво да направим
Фурмите, изключително полезни за здравето!
Фурмите съдържат 23 вида различни аминокиселини, които липсват в ябълките, портокалите, бананите, витамините А, А1, С, В1, В2, В6, ниацин, рибофлавин, пантотенова киселина, които помагат на усвояването на въглехидратите, регулират нивото на глюкозата в кръвта и съдържанието на мастни киселини и пектин, като също така нямат холестерол.
Фурмите съдържат флуор, който защитава зъбите от кариеси и селен – елемент, който намалява риска от ракови заболявания, укрепва имунната система и намалява риска от сърдечни заболявания.
Още: Как да "накараме" кокошките да снасят повече яйца?
Още: Традиции за изписване на бебе
Как да избираме и съхраняваме фурмите?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Избирайте закръглени и меки фурми с гладка и лъскава кожа. Избягвайте много набръчкани плодове или такива със захарни кристали по повърхността.
Съхранявайте пресните фурми до две седмици в найлонов плик в хладилник. Сушените фурми могат да се съхраняват в херметически затворена кутия на стайна температура на хладно и сухо място до 6 месеца, а в хладилник – до 1 година.
Уникално брауни с фурми БЕЗ печене
Още: Какво представлява хлябът с квас?
Още: Обелки от лук - ето за какво могат да се използват
Как да консумираме фурми?
Фурмите се консумират пресни, сушени или варени, като в пресен вид се срещат доста рядко, защото изсъхват прекалено бързо. В арабските страни, където фурмите и до ден днешен са една от основните храни от тях се приготвят разнообразни ястия. Например в Африка и в Близкия Изток от фурмите пекат хляб, а от сока на пресни фурми се приготвя “мед”, а костилките се използват за приготвянето на заместител на кафето. Разбира се може да ги добавяте към зърнените закуски или просто да ги хапвате така.