Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ето какво никога не се прави на Великден!

13 април 2023, 17:00 часа

Какво не бива и какво може да се прави на Великден – ето най-често отправяните въпроси към православни свещеници и техните отговори!

Може ли да се прави кръщене на Великден?

Кръщение може да се извърши във всеки ден от годината, така че теоретично е възможно да кръстите дете на Великден. Но на практика това рядко се случва, обикновено при специални обстоятелства. Родителите, които идват в храмовете с това намерение, често получават отказ. И той е добре обоснован.

Празникът Възкресение Христово е предшестван от Страстната седмица, наситена с богослужебни събития. През всичкото време храмовете са пълни с хора. И е очевидно, че от една страна това не е най-подходящата среда за кръщение. Денят на кръщението е рожденият ден на новия християнин. И е по-добре да оставите всички тези взаимосвързани радости да имат свои собствени дни - тогава всяка от тях ще бъде почувствана в пълнота.

Какво НИКОГА не се прави на Великден?

Възможно ли е да се прави помен на Великден?

В живота има всякакви обстоятелства – но, все пак, да се прави помен на Великден не е обичайно. Възкресението Христово е събитие, в сравнение с което се засенчва всичко останало.

Ала скръбта и смъртта не са изчезнали никъде от земния свят. Невъзможно е на човек, който е загубил близък току-що, да кажем: „Не плачи днес, защото е Великден!“. Но в същото време този ден може да направи тъгата не толкова горчива, да я „просветли“ малко, да напомни на страдащия човек, че надежда винаги има.

Може ли на Великден да пием алкохол?

Великден е предшестван от дълъг и строг пост, а на празника вярващите най-после си позволяват ядене и пиене. След дългите служби на Страстната седмица и празничната служба можете да пиете алкохол на Великден - но, разбира се, не бива да се напивате нито на Великден, нито в друг ден.

Великден 2023 - какво задължително се готви за празника?

Може ли на Великден да се мием?

Този въпрос е доста странен. Сякаш един от възможните отговори подсказва, че на Великден може да ходим мръсни и немити, така ли? Ако говорим сериозно, Великден не е ден за седене и бездействане. Щом ръцете ви са изцапани, защо да не ги измиете? На Великден ние продължаваме да живеем обикновения си живот - просто този ден е осветен от най-голяма радост.

И освен външната хигиена, която помага да се избавим от мръсотията, има вътрешна хигиена, която помага да се изчистим от страстите и пороците. И двата вида чистота са нужни и потребни.

Може ли на Великден да се работи?

Разбира се, най-добре е да не работим този ден! Най-правилното е да бъдем в храма, а сетне да споделяме светлата радост с близките си. Всичко, което може да се отложи по някакъв начин, би трябвало да отложим. Но, ако естеството на работата ни е такова, че се налага да работим на Великден, това не бива да ни прави мрачни. Службата си е служба. Изпълнявайте в този ден задълженията си добросъвестно. Ако го правите почтено и със старание, тогава със сигурност Господ ще докосне сърцето ви.

Как да прекараме деня на Великден?

На този ден не е редно да сме тъжни, да се караме с някого и да ходим мрачни. Но не бива да забравяме, че Великден продължава не само 24 часа - а цели 40 дни. Първата седмица е сред най-празничните – Светла. Нека тя да е пример за поведението ни винаги сред хората, в обществото.

Как би трябвало да прекараме Великден? Да се радваме, да лекуваме другите, да ги каним да ни гостуват; да посетим с утешения болните и страдащите.

С две думи: правете всичко, което носи светлина и радост на ближните, а значи и на самите вас!

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес