Още от древността орехите са използвани почти във всичко. Хипократ също споменава ползите от тези ядки. Още са известни като много хранителни за добрата функция на мозъка, поради съдържанието си на мастни киселини тип омега три.
Полезните свойства на орехите
Още в писанията на древния лечител Хипократ са описани много от свойствата с полезен и лековит характер на орехите. В източния тип медицина те се разглеждат като средство за укрепване на сърдечната функция, подобрение на мозъчната дейност и паметта и пречистване на черния дроб. В народния тип медицина, орехите често се използват за лекуването на бъбречни заболявания, туберкулоза и проблеми с храносмилането, а листата им са използвани за заздравяването на различни рани.
Орехите имат тонизиращи, противовъзпалителни, противопаразитни, бактерицидни, кръвоспиращи и заздравяващи рани свойства. Множество проучвания доказват, че ядките на орехите съдържат в пъти повече антиоксиданти, в сравнение с останалите ядки. Антиоксидантите увеличават способностите на организма ни да се бори с различни заболявания, което ги прави незаменима храна в ежедневната ни диета. Яденето на орехи има и превантивен ефект при атеросклероза и диабет, защото техните мазнини не са със съдържание на холестеролни вещества.
Орехите могат да компенсират липсите на аскорбиновата киселина и токоферолите в човешкия организъм. Ядките им съдържат много фибри, алкалоиди, витамините Е, А, Р, Це и В, танини и много микроелементи – калций, желязо, йод, натрий, калий, фосфор и магнезий. Благодарение на химическите си съставки, орехите помагат при борба с умора, намаляват раздразнителността и тревожността, спомагат за повишаване на хранителните стойности на млякото на кърмачките и повишават нивата на хемоглобин в кръвта.
Значително предимство е, че орехите практически не съдържат глутен, причиняващ алергии. Магнезият в орехите има съдоразширяващи и диуретични свойства, така че могат да бъдат използвани за понижаване на кръвното налягане, а йодът, съдържащ се в тях помага при заболявания, свързани с щитовидна жлеза.
Орехите като част от народна медицина
В нашата народна медицина не само ядките са използвани, но и листата на ореха, защото съдържат етерични масла, алдехиди, киселини, каротини, витамин С и алкалоиди. Ползват се най-вече за лечение на стомашна дисбиоза, менструални нарушения и ревматизъм, а отвара от черупки може да бъде използвана за лечението на заболяване на щитовидна жлеза и рак на гърдата.
Препоръчително е да се ядат до 3 сурови ореха на ден. Те насищат нашето тяло със своите полезни витамини и микроелементите, съдържащи се в тях, а също така предпазват от заболявания на сърцето и диабет. Орехите са особено полезни като мултивитамин за болни деца, кърмачки, бременни жени и възрастни хора. Хубаво е да бъдат консумирани в суровото си състояние, без да е нужно да се обработват термично. За предотвратяване на различни заболявания, орехите могат да се комбинират с други продукти.
Орехи, в комбинация със стафиди са ефективен метод за укрепването на сърдечните мускули, а пък с мед помагат за засилването на имунната система, а против атеросклерозни заболявания се прави този вид смес: нарязват се ядките от десетина ореха, като могат да се смесят със супена лъжица зехтин или олио и два броя скилидки чесън.