На всеки му е трудно да приеме, че остарява и много неща в живота му ще се променят. Но ние можем да забавим последиците от остаряването, ако водим здравословен и качествен начин на живот. Както можем да ги забавим обаче, така и сме способни значително да забързаме проявите на състаряването с някои лоши навици, които сме изградили. Със сигурност за някои от тях не осъзнаваме, че имат такова влияние, но пък други са прекалено видни и е време да се опитаме да се сбогуваме с тях, ако искаме да задържим младостта си по-дълго.
Ето и кои са 5-те навика, които ни застрашават от преждевременно застаряване:
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
Прекарвате твърде много време пред телевизора
Гледането на твърде много телевизия от хората на средна възраст повлиява негативно върху когнитивните им функции. То понижава сивото вещество в мозъка, в резултат на което се повишава рискът след време да се отключат когнитивни увреждания. Освен това, седенето на дивана дълго време води и до застоял начин на живот, който също носи своите последици:
Водите заседнал начин на живот
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
Планирайте деня си по начин, по който да имате време за поне кратка разходка или лека тренировка. Не бива да пренебрегвате спорта, тъй като той оказва голямо влияние както върху физиката ни, така и върху психическото ни състояние. Заседналият начин на живот значително повишава рисковете от развитието на болести, свързани със застаряването, а както и на преждевременна смърт. Лекарите препоръчват кардио тренировки поне няколко пъти седмично.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
Некачествен сън
Сънят има огромна роля за общото ни здраве, а ако не си го набавяме в нужните ни количества, започваме да усещаме негативни промени в тялото си. Ако сте на средна възраст, са ви нужни над 6 часа сън на денонощие, ако не си ги набавяте, последиците, свързани с когнитивната функция, могат да бъдат много сериозни.
Прекарвате твърде много време в социалните мрежи
Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си
Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
Подобно на времето, прекарано пред телевизора, безцелното скролване на телефона също няма да доведе до нищо добро. Синята светлина, която се излъчва от екраните на лаптопа, телефона, монитора, компютъра и т.н., забързва процесите на стареене.
Подложени сте на ежедневен стрес
Стресът бавно, но сигурно съсипва нашата психика, здравословното ни състояние, а и може да е предпоставка за преждевременно стареене. Експертите препоръчват да практикувате йога и медитация, да се научите на самоконтрол, да изразявате емоциите си по-често, както и ни препоръчват някои дихателни практики. Ако сами не можете да се справите, винаги можете да потърсите професионална помощ.