Диетите, които увеличават протеините и драстично намаляват въглехидратите, отдавна се смятат за ефективни и безопасни за отслабване. Но дали въглехидратите действително са толкова вредни и дали диетата, която цели консумацията на храна с малко въглехидрати е толкова безвредна, споделя изтъкната диетоложка.
Програмите на диетите, които избяхват въглехидрати, включват намаление на общите калории от протеин с 30 до 50%, като същевременно поддържат нивата на въглехидрати толкова ниски, колкото е възможно. Според водещите медицински асоциации излишъкът от протеини при рязкото намаляване на приема на въглехидрати не е най-полезната стратегия. По-конкретно, те препоръчват да приемате 10 до 35% от ежедневните си калории от протеини, което е 46 гр. за възрастните дами и 56 гр. за възрастните господа.
Въглехидратите, според опредлението за тях, са главният източник на енергия за човешкия организъм. Така че при недостатъчно количество от това вещество организма започва да разгражда мазнините, образуват се кетони, които впоследствие могат да доведат организма до „кетоза“. По този начин човешките запаси от мазнини се изгарят и можете да отслабнете, но получените кетонни тела могат да доведат до метаболитни нарушения, а във големи количества те са токсични. Нещо повече, с дефицита на енергия от въглехидрати, тялото започва активно да разгражда протеините, което отново води до метаболитни нарушения.
Лекарите също така припомнят многобройните странични ефекти, които могат да се срещнат в първите дни на диетата, избягваща въглехидратите. Те включват гадене и главоболие и намаляване на кръвната захар (хипогликемия), което е особено опасно за хората с диабет. Хората също могат да получат мускулни крампи и грипоподобни състояния.
Преди да започнете такава диета, направете консултация с лекар или диетолог, за да знаете със сигурност, че няма да навреди на организма ви и свалянето на килограми няма да се превърне в поредното безсмислено действие срещу здравето ви.
Дори и да сте напълно здрави, след подобна диета, изпитвате често отпадналост, апатичност, не желаете да правите нищо. Такава диета е безсмислена, що води до подобни отклонения. Както казват елспертите, всичко, което е прекалено, не е полезно. Не се опитвайте, в стремажа си да достигнете желаното тегло, да съсипете необратимо здравето си. Тогава ще е все едно дали сте с няколко килограма по-тежки.