Проблемът на затлъстяването засяга цялото общество. Физическите упражнения по принцип и бягането в частност може да окажат ценна помощ в борбата с него. За тази болест на съвремието предупреждава и Световната здравна организация относно различни свързани проблеми, които може да причиняват даже летален изход.
С бягането допринасяме за позитивни промени в състава на организма, главно за намаляване процента на телесни мазнини. Такова намаляване се дължи на използването на мастни киселини като суровина за производството на АТФ (аденозинтрифосфати - молекули, които служат като източник на енергия за клетката).
Мотивация за вашата тренировка
Ето мнението на ортопеда Роберто Наон:
За най-добри резултати трябва да използваме аеробния способ. Той представлява дългосрочен тренировъчен метод с умерена интензивност, който позволява увеличаване на сърдечно-съдовия капацитет и изгаряне на мазнини в определена целева зона, която може да се определи чрез сърдечната честота. Хората с наднормено тегло имат нужда да спортуват, но преди това е необходимо да потърсят професионална помощ, за да не страдат от здравословни проблеми.
Ако обичате да бягате, за да поддържате формата си, е важно да внимавате да не се нараните. Бягането е една от най-демократичните модалности, които съществуват - и много хора се увличат по този спорт, включително и такива, които нямат проблем с теглото. Но бягането привлича и хора, които имат „коремче“, а независимо от това редовно тичат в продължение на години, даже участват в състезания – за непрофесионалисти, разбира се.
5 начина да направим тренировките си по-поносими
Човек с наднормено тегло трябва да внимава да не нарани ставите си, както и да не създаде риск за сърдечно-съдовата система. Наднорменото тегло може да причини наранявания на коляното, глезена и бедрата. Но има и други рискове: хората с наднормено тегло е по-вероятно да има хипертония (високо кръвно) и, ако практикуват интензивно бягане или тренировки с тежести, може да бъдат застрашени.
Лекарите винаги подчертават, че всеки трябва да практикува физическа активност, особено тези с наднормено тегло – но като задължително преди това се консултират със здравни специалисти. Хората с тегло над средното може да бягат и да ходят бързо, но не трябва да започват да тренират без никакво упътване от лекар, като внезапно и на своя глава решат да пробягат маратон.
Безспорно и очевидно за всички е, че бягането с наднормено тегло изисква някои допълнителни грижи за здравето, както и подготовка за съответните физически упражнения и натоварвания. Ето какво съветват експерти по темата.
1. Медицински изследвания
Независимо от теглото – наднормено или не, всеки, който започва редовни физически упражнения, е необходимо да се подложи на медицинско пълно изследване. Наличието на по-висок процент мазнини не означава непременно, че за човека съществува по-голям сърдечно-съдов риск. Независимо от това, естествено, трябва да си прави периодични прегледи, при които да се определят праговете за безопасни тренировки.
Не правете тези 5 грешки по време на тренировка, ще увредите ставите
2. Започва се бавно и постепенно
В началото по-пълничките хора трябва да редуват бързо с бавно ходене - и постепенно да въведат по-дълги интервали с бягане, докато започнат да тичат през цялото време. Отначало е необходимо да се натрупат повече тренировки. Друг интересен вариант е бягането във вода - то среща по-голямо съпротивление. Така се придобива кондиция без дългите бягания по асфалт.
3. Хранете се нормално, дори да сте с наднормено тегло
Някои хора, в желанието си да отслабнат, залагат на налудничави и агресивни диети. Но за да бягате с наднормено тегло, трябва правилно да захранвате организма си. Например, продуктите с нисък гликемичен индекс (бавно усвояване) освобождават захарта по-бавно в кръвта и водят до по-слабо освобождаване на инсулин. Те са богати на целулоза (фибри) и осигуряват повече ситост – какъвто, например, е случаят с овесените ядки и картофите.
Внимание! Статията е само информативна. Консултирайте се с лекар!