Изследователите са открили нова функция на хипокампуса при вземането на решения. Оказва се, че в мозъка ни има клетки, които могат да бъдат стимулирани от аромати. Те провокират мозъка да отговори с „да” или „не”.
Учените от медицинския кампус Anschutz на университета в Колорадо се фокусираха върху хипокампуса, област от мозъка, отговорна за паметта и ученето. Те вече бяха научили, че така наречените „времеви клетки“ играят важна роля във функционирането на хипокампуса, но нямаха представа каква роля играят в асоциативното обучение.
За първи път учени записаха активността на умиращия мозък
За да разберете как точно хипокампусът може да ни принуди да вземаме решения, учените експериментират върху мишки. Там, където били гризачите, било монтирано специално устройство, което от време на време излъчвало приятен плодов аромат. Веднага щом мишките усещали приятната миризма, те се втурвали да облизват чучура на това устройство - от него започвало да излиза сладка вода. Ако няма плодов аромат, тогава от устройството се отделяло минерално масло.
Мишките бързо разбрали кое какво е: щом започвали да усещат приятен аромат, веднага се втурвали за „наградата“.
Гризачите трябвало да свържат миризмата с резултата от това, което правели, така че се научили да вземат решения. Когато мирише на плодове, мишките облизват устните си и получават награда. Когато е минерално масло, те спират да ближат чучура на устройството.
Има ли наистина хора с десен и ляв мозък?
Оказва се, че колкото по-често мишките усещат аромата, толкова по-бързо се получава стимулирането на клетките в определена област на мозъка. След известно време животните започнали да предпочитат плодовата миризма. Хипокампусът ги принудил да вземат точно такова бързо решение.
Преди това не знаехме, че в хипокампуса има клетки за вземане на решения. Въпреки това, те не винаги се включват, защото в противен случай стимулите могат да станат поразителни, обясни старши автор на изследването Диего Рестрепо, доктор по философия, невролог и професор по клетъчна биология.
Това изследване разширява това, което вече знаем за това как вземаме бързи решения „да или не“. Учените вече знаят, че хипокампусът съдържа „времеви клетки“ за вземане на решения , които ви казват какво да запомните и какво да игнорирате. И това решение ще бъде кодирано в неврони. Когато се появи спусъкът, веднага ще го премахнете и ще го активирате.