Възпалението и натрупването на секрети в белите дробове в резултат на настинка или грип може да причини затруднено дишане и проблеми със съня. Запушването, което се получава в гръдния кош, е съпроводено и със силна кашлица, чрез която белите дробове се опитват да се прочистят.
Още: Комбинация от 3 съставки за цялостно прочистване на черния дроб
Грипът и настинката не са единствените, които причиняват задръствания в гърдите от секрети или както е известно, храчки. Това може да се случи в резултат на бронхит, астма, кистозна фиброза и алергии. Можете да помогнете на белите си дробове, като консумирате топли костни бульони, супи, билкови чайове и др.
Сред храните и напитките, които експертите препоръчват най-много при този проблем, е медът, който е много ефикасен за почистване на белите дробове. Според информация от специалисти, възрастен може да консумира една супена лъжица мед на всеки 3 до 4 часа. Други полезни храни са чесън, лимон, подправки, нар и джинджифил.
Почистване на белите дробове от секрети
Необходими съставки:
- Половин чаена лъжичка (2-3 грама) джинджифил на прах
- Половин чаена лъжичка (2-3 грама) чили на прах
- 1/4 чаша (100 ml) нефилтриран ябълков оцет
- 3 супени лъжици (15 ml) мед
- Четвърт чаша (100 мл) пресен лимонов сок
Начин на приготвяне:
Сварете заедно оцет и лимонов сок. Веднага щом заври, свалете от огъня, добавете меда, джинджифила и лютия пипер. Разбъркайте добре, докато получите течност с еднородно съдържание, която трябва да изсипете в стъклена бутилка.
Специалисти препоръчват да се приема по една супена лъжица два пъти дневно в продължение на 2-3 дни подред.
Още: Комбинацията от мед и тази билка действа безотказно при болно гърло
Хората, които имат проблеми със съня в резултат на запушване на белите дробове от гъсти секрети, се препоръчва да използват две възглавници. Главата трябва да се държи повдигната, за да се предотвратят проблеми с кашлицата и дишането.
Трябва да уведомите Вашия лекар, ако секрецията продължи повече от три дни, влоши се или е зелена или жълта на цвят.
Статията има информативен характер, ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.