Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Диетолог: Тези хора трябва да внимават с интензивните тренировки

21 март 2023, 14:47 часа

СЗО препоръчва поне 150-300 минути физическа активност с умерена интензивност седмично. Но какво да кажем за интензивните тренировки? Тук ситуацията става малко по-сложна, тъй като понякога този тип упражнения предизвикват симптоми като понижен имунитет, летаргия или мускулни болки, наред с други. Кой трябва да се откаже от интензивните тренировки?

Физическа активност - първо ползите

Няма съмнение, че ежедневната физическа активност има много предимства. Движението не само свежда до минимум риска от затлъстяване и сърдечни проблеми, но и влияе върху функциите на цялото ни тяло. 
Ползите за здравето, свързани с редовното спортуване, са следните:

-    подобряване на когнитивните функции; 
-    намаляване на стреса; 
-    подобряване на качеството на съня;
-    превенция на рака; 
-    защита от атеросклероза; 
-    укрепване на имунитета; 
-    забавяне на процесите на стареене; 
-    поддържане на подходяща костна плътност; 
-    поддържане на подвижността на ставите.

Световната здравна организация препоръчва хората на възраст между 18 и 64 години да извършват поне 150-300 минути физическа активност с умерена интензивност седмично. 

Какво означава умерена интензивност? Това е например бързо ходене, каране на колело без прекомерно натоварване, танцуване или плуване. По време на такива дейности стойностите на сърдечния ви ритъм трябва да останат на умерено ниво (състояние, при което все още можете да говорите въпреки натоварването). 

Ключът към загубата на тегло е редовното движение, а не интензивното движение

Хората, които искат да отслабнат, често стават от дивана след месеци, в които не са спортували, и веднага започват с високоинтензивни тренировки, изкушени от бързите резултати за отслабване. 

В техния случай обаче подобни тренировки могат да нанесат повече вреда, отколкото полза. Пътят към стройната фигура е правилният калориен баланс и редовните физически упражнения. Една 30-минутна разходка всеки ден е по-добра от интензивен час във фитнес залата два пъти седмично.

Кои са най-добрите варианти за упражнения и тренировка у дома?

Не забравяйте, че интензивните физически упражнения са шок за тялото, което не е свикнало с тях, и хората с автоимунни заболявания или сърдечни болести могат да установят, че заболяванията им се влошават именно от тренировките. 

Бягането - често изтъквано като най-добрия начин за отслабване - също е рисково за костната система: затлъстелият човек не бива да бяга - ставите му, и без това обременени от наднорменото тегло, ще усетят натоварването, а възстановяването на травма може да отнеме години. 

Интензивното натоварване не е за всеки - противопоказания

Трябва да се внимава много с интензивните тренировки, тъй като в много случаи този вид упражнения могат да причинят повече вреда, отколкото полза. Хората, които тренират много интензивно, могат да изпитат симптоми като понижен имунитет, сънливост, мускулни и ставни болки и апатия. Последствията обикновено са загуба на мотивация или отказ от упражненията. 

Не правете тези 5 грешки по време на тренировка, ще увредите ставите

Несъмнено може да се говори и за определени заболявания, които възпрепятстват интензивното трениране. В този случай на пациентите обикновено се препоръчват дейности като ходене пеша, каране на колело или упражнения във вода, например аквааеробика. 
Важно е да се помни, че видът на упражненията трябва да бъде съобразен преди всичко с възможностите на трениращия. 

Противопоказания за интензивни тренировки:

-    сърдечносъдови заболявания;
-    захарен диабет
-     рак;
-     епилептични припадъци;
-    астма; 
-    заболявания на опорно-двигателния апарат, изискващи обезболяващо лечение;
-     хронични заболявания на пикочните пътища и бъбреците, аневризма;
-    тромбоемболични лезии. 

Всеки случай трябва да се обсъжда индивидуално с лекаря. Същевременно трябва да се има предвид, че при състезателните спортове все по-често се случва болестта да престане да бъде каквото и да е ограничение и хронично болни спортисти да се състезават със здрави спортисти.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес